10 ważnych pytań o włosy

Napisany w Włosy przez Katarzyna. B

Pielęgnacja włosów to dla kobiet jeden z najważniejszych tematów. Mimo całego zaangażowania i zainteresowania „włosową” kwestią – wciąż jeszcze mamy zbyt wiele pytań i wątpliwości dotyczących ich wyglądu, pielęgnacji i regeneracji. Oto najważniejsze pytania dotyczące włosów, które z pewnością nurtują niejedną kobietę. Odpowiedzmy na nie raz na zawsze, zapraszamy!

hair-loss

1. Jak szybko rosną włosy?

Średnie tempo wzrostu włosa to około 1 cm w ciągu miesiąca. Ich tempo i wzrost zależy jednak od wielu czynników, a jednym z ważniejszych jest odpowiednia pielęgnacja. Im więcej witamin, mikroelementów i dobrych kwasów tłuszczowych otrzymują one podczas codziennej pielęgnacji i im mniej silikonów i parabenów im dostarczasz, tym szybciej rosną. Ważne jest, aby podczas pielęgnacji nie skupiać się wyłącznie na samej długości i końcach włosów, ale zadbać też o skórę głowy i cebulki. Na szybszy wzrost włosów świetnie działają naturalne olejki. Powinny one być dobrane do porowatości (rodzaju) włosów. Wcieraj je jak maskę- we włosy oraz skórę głowy przynajmniej raz w tygodniu. Olejki należy zmywać z głowy delikatnym szamponem.

2. Jak często myć głowę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Jeśli często się przetłuszczają – możesz je myc nawet codziennie. Najważniejsze, aby wybierać delikatny szampon, przeznaczony do rodzaju włosów i pozbawiony sulfatów, parabenów oraz ciężkich silikonów. Częste mycie nie niszczy włosów, a skórę głowy należy oczyszczać, dlatego pogląd, ze włosy należy „przetłuścić” aby później nie produkowały nadmiernej ilości łojotoku jest fałszywy. Warto pamiętać, że łój przyciąga zanieczyszczenia, kurz i bakterie oraz osłabia cebulki włosów.

3. Czy można iść spać z mokrymi włosami?

Wiemy, ze jest to wykonalne i wiele kobiet to praktykuje. Jednak nie jest to najlepszy pomysł. Mokre włosy są bardzo podatne na zniszczenie, a gniecenie ich na poduszce podczas snu sprawia, że bardzo szybko osłabia się ich struktura. Pasma zaczynają się łamać i kruszyć, słabną i wypadają, a ponadto odkształcają się nieestetycznie i puszą w nadmiarze. Mokre włosy podczas snu ulegają licznym mechanicznym uszkodzeniom.

4. Jak często obcinać włosy?

To pytania pada bardzo często – zarówno w gabinecie u trychologa, jak i u fryzjera. Odpowiedz nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tempa wzrostu i kondycji włosów. Jeśli rosną one średnio 1 cm w ciągu miesiąca i otrzymują dobrą pielęgnacje, można odwiedzać salon fryzjerski raz na 3-4 miesiące. Fryzjer podetnie nam zniszczone lub przesuszone końce. Regularne podcinanie włosów zapobiega ich rozdwajaniu.

5. Jak przyspieszyć porost włosów?

Okazuje się, ze porost włosów da się przyspieszyć: zaczną one rosnąć szybciej, jeśli zapewnimy im odpowiednią suplementację i dostarczymy ważnych witamin oraz jeśli odpowiednio zadbamy o skórę głowy oraz cebulki. Idealnie nadają się do tego naturalne olejki. Wcieranie oleju we włosy pobudza krążenie podskórne i regeneruje cebulki, które są pobudzone do wzrostu i mocno osadzone w mieszkach. Olejek powinien być naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno i dobrany do porowatości włosów.

6. Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Włosy bardzo często przetłuszczają się gdy (paradoksalnie) doprowadzamy do przesuszenia się skóry głowy. To zmusza gruczoły łojowe do intensywniejszej produkcji łoju. Innym czynnikiem zwiększającym poziom sebum jest mechaniczne pobudzanie gruczołów łojowych do pracy, czyli częste dotykanie włosów, oraz przenoszenie na dłoniach zarazków . Zmiany pór roku również zakłócają pracę gruczołów łojowych. Zwłaszcza zimą, kiedy włosy są chowane pod czapką i muszą się zmagać z suchym powietrzem z grzejników – ich cyrkulacja ulega niekorzystnym zmianom.

7. Dlaczego włosy wypadają?

Włosy mogą wypadać z wielu przyczyn, Najczęstsza i najbardziej powszechną przyczyną jest nieodpowiednia ich pielęgnacja, oraz zmiany pór roku (szczególnie w okresie wiosennym przydarza się nam tzw sezonowe wypadanie włosów). Zła dieta, stres, zażywane leki i palnie papierosów również znacznie osłabiają cebulki włosów i przyczyniają się do ich nadmiernej utraty. Aby nieco złagodzić te czynniki warto zacząć olejować włosy, czyli raz w tygodniu wcierać w skórę głowy naturalny olejek, oraz pić napary z pokrzywy i skrzypu polnego.

8. Dlaczego włosy się elektryzują?

Włosy elektryzują się przede wszystkim zimą, kiedy różnica ładunków w powietrzu jest zbliżona do tej we włosach. Na takie zachowanie włosów mają też wpływ włókna z czapki oraz zalegające na naszych pasmach drobinki kurzu. Warto wiedzieć, ze na elektryzowanie się włosów najbardziej podatne są te suche, zniszczone , osłabione czy cienkie. Zimową porą roku należy zatem zapewnić włosom nieco więcej nawilżenia i częściej sięgać po emolienty (np. olejki lu specjalne emulsje silikonowe zapobiegające elektryzowaniu się włosów).

9. Dlaczego włosy się rozdwajają?

Końce włosa to ich „najstarsza” część – najdłużej narażona na wszelkie uszkodzenia i zabiegi, jakim poddajemy włosy (farbowanie, suszenie, prostowanie, mocne tarcie w ręcznik, intensywne szczotkowanie). Najdłużej muszą znosić wszelkie obciążenia podczas pielęgnacji i najzwyczajniej w świecie rozwarstwiają się – tracą sprężystość, wytrzymałość i nawilżenie. Aby je zabezpieczyć przed niszczenie sięgnij po odpowiednie serum przeznaczone stricte do końców włosów, lub regularnie wcieraj w nie olejki, np. olejek arganowy, makadamia, awokado.

10. Dlaczego włosy się przesuszają?

Włosy wysychają na skutek… wysokich temperatur. Jest to najczęstsza przyczyna wysychania włosów i same nie zastanawiamy się zbyt często, czy nasza suszarka emituje odpowiednią dla włosów temperaturę, tymczasem optymalna do suszenia włosów nie powinna przekraczać 40 stopni. Prostownica, lokówka, ciepłe wałki i silne słońce oraz (zimą) powietrze z grzejników również bardzo przesuszają nie tylko włosy ale i skórę głowy. Dlatego trzeba im nieustanie zapewniać nawilżenie i odpowiednią pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *