Jak dbać o siwe włosy? Przyczyny siwienia włosów

Napisany w Włosy przez Katarzyna. B

Włosy stają się siwe, ponieważ przybierają kolor keratyny. Keratyna stanowi podstawowy budulec naszych włosów, a o ich kolorze decyduje melanina, która nadaje im kolor blond, brązowy, czarny lub rudy. Kiedy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować, melaniny ubywa i włosy zaczynają przybierać barwę keratyny. Jakie są przyczyny siwienia włosów i jak dbać o siwe włosy? Na czym polega koloryzacja siwych włosów i odsiwianie włosów?

Przyczyny siwienia włosów

  1. Wiek
    Siwienie to proces fizjologiczny, który rozpoczyna się około 30. roku życia. Produkcja barwnika jest stymulowana przez enzymy występujące w organizmie. Kiedy ich aktywność maleje, na przykład na skutek starzenia się, zmniejsza się zawartość melaniny w organizmie. To, w jakim wieku to następuje, zależy przede wszystkim od predyspozycji genetycznych. Innymi słowy jeżeli rodzice osiwieli wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci podzielą ich los. Mimo to sami też mamy wpływ na tempo siwienia, które przyspieszamy, gdy prowadzimy niezdrowy tryb życia (niewłaściwy sposób odżywiania się, używki i stres).
  2. Choroby
    Siwienie nie zawsze jest konsekwencją dojrzałego wieku. Równie dobrze może być objawem różnych chorób, na przykład bielactwa. Jeżeli ogniska bielacze znajdują się na owłosionej skórze głowy, placki siwych włosów mogą występować nawet u dzieci. Zdarza się, że siwe włosy towarzyszą niektórym schorzeniom związanym z zaburzeniami przemiany materii. Warto mieć na uwadze, że siwienie samo w sobie nie jest oznaką choroby, chyba że równocześnie z nim występują inne objawy kliniczne.

Jak dbać o siwe włosy?

Nie ma obowiązku farbowania siwych włosów, ale warto o nie dbać. Siwy włos jest suchy i sztywny, a przez to łatwo się kruszy i łamie, ponieważ zamiast melaniny znajduje się w nim powietrze. Zdarza się, że siwe włosy sterczą na wszystkie strony, a nawet kręcą się, chociaż wcześniej były idealnie gładkie. Ponadto mogą wydawać się grubsze przez to, że nabierają objętości.

Pielęgnację siwych włosów należy rozpocząć od nawilżenia. W tym celu warto sięgnąć po szampony lub maski z miodem, aloesem i gliceryną. Aby wydobyć kolor siwych włosów, można wypróbować płukankę z łupin orzecha włoskiego lub wcierkę z szałwii, a żeby nadać im połysk, warto zastosować dedykowane im niebieskie szampony, które likwidują nieestetyczny żółty odcień siwizny. Z kolei osoby, które farbują siwe włosy, powinny używać szamponów do włosów farbowanych.

Częstotliwość mycia siwych włosów zależy od indywidualnych potrzeb, ale należy to robić łagodnym szamponem. Ponadto dwa razy w tygodniu warto na nie nakładać maski. Na włosy szczególnie wysuszone najlepiej zadziała maska z awokado, a na włosy mało elastyczne ‒ maska z bananem.

Koloryzacja siwych włosów

Siwe włosy farbowano już dwa tysiące lat temu. Posługiwano się wtedy siarczkiem ołowiu, a konkretnie jego nanokryształami. Na ich bazie sporządzano miksturę, którą pokrywano włosy. Nanokryształy przenikały do trzonu włosa i barwiły go na ciemny kolor. Na podobnej zasadzie działa wiele współczesnych farb, z tym że one nie zawierają ołowiu.

Na koloryzację siwych włosów decydują się najczęściej brunetki i szatynki, u których są one o wiele bardziej widoczne niż u blondynek. Aby przefarbować włosy w domu, należy użyć farby, a nie środka do czasowej koloryzacji, ponieważ kolor, który daje ten ostatni, jest jaśniejszy niż naturalny i szybciej się spłukuje. Z kolei farba zawiera taką ilość amoniaku i wody utlenionej, która pozwala barwnikowi wniknąć do wnętrza włosa ‒ oczywiście o ile trzymamy ją na głowie dostatecznie długo. Dlaczego? Ponieważ keratynowa otoczka jest w siwych włosach gruba i odporna na działanie barwnika. Z tego powodu należy uwzględnić czas potrzebny do zafarbowania włosów opornych na koloryzację. Nie wszystkie kolory farb nadają się do siwizny. Najlepiej wychodzą blondy i brązy, a najgorzej ‒ odcienie rude, które są zbyt intensywne lub różowe. Z kolei płukanki ziołowe mogą nadawać włosom zielonkawy odcień. Podsumowując, najbezpieczniej jest farbować włosy u fryzjera, zwłaszcza gdy siwych jest więcej niż ciemnych lub gdy te pierwsze tworzą skupiska, ponieważ wtedy trudniej uzyskać jednolitą barwę docelową.

Odsiwianie włosów

Odsiwianie jest alternatywą dla farbowania. Aby je wykonać, należy zastosować preparat z prekursorem melaniny, który wnika do wnętrza włosa i reaguje z tlenem w powietrzu. W wyniku utlenienia prekursora powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. W efekcie włosy odzyskują barwę stopniowo, a nie od razu jak po farbie. Gdy uzyskamy właściwy kolor, co kilka tygodni barwimy odrosty. Preparaty mogą być stosowane tylko do włosów od średniego blondu do średniego brązu, ale odsiwiacz sprawdzi się w przypadku każdego koloru włosów. Producent zapewnia, że środek nie pozostawia odrostów ‒ wraz z odstawieniem go kolor cofa się ku cebulce. Po odsiwiacze najchętniej sięgają mężczyźni, którzy nie uznają farbowania włosów, nawet siwych. Kolor pojawia się stopniowo i jest zbliżony do naturalnego, więc zmiana wyglądu nie jest nagła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *