Jak działa kwas hialuronowy? Kosmetyczne właściwości kwasu hialuronowego

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). W najwyższym stężeniu znajduje się w skórze, w mazi stawowej i w ciele szklistym oka. Ponadto kwas hialuronowy jest składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej oraz stanowi budulec ścian naczyń krwionośnych. Dzięki swoim właściwościom kosmetycznym jest nazywany „eliksirem młodości”. Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w branży nie tylko kosmetycznej, lecz także medycznej, ponieważ wspomaga leczenie nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz chorób wątroby i oczu. Jak powstaje kwas hialuronowy i jak działa? Jakie jest jego zastosowanie kosmetyczne? Dla kogo jest przeznaczony oraz czy przeciwwskazaniem do jego stosowania jest ciąża i laktacja?

Jak powstaje kwas hialuronowy?

Dawniej źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, takie jak skóra rekina, gałki oczne bydła i grzebienie kogutów. Z czasem okazało się, że pozyskiwany w ten sposób wywoływał reakcje alergiczne. Z tego powodu obecnie głównym źródłem hialuronianu sodu są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi i otrzymuje się go na drodze fermentacji mikrobiologicznej.

Jak działa kwas hialuronowy?

W ludzkiej skórze kwas hialuronowy występuje w postaci biopolimeru i wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik. Aż połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w ludzkim organizmie, jest zlokalizowany w skórze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej. Hialuronian sodu odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry, ponieważ jego jedna cząsteczka może związać aż 250 cząsteczek wody. Gdy zawartość kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych, a w konsekwencji skóra wysusza się i wiotczeje.

Ponadto kwas hialuronowy jest głównym składnikiem płynu stawowego. Jego zdolność do wiązania i wchłaniania wody przekłada się na sprężystość chrząstki stawowej. Hialuronian sodu decyduje o lepkiej i sprężystej konsystencji płynu stawowego i odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. Zwyrodnienie stawów jest skutkiem spadku stężenia kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy – zastosowanie kosmetyczne

Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów odmładzających, ale najczęściej wykorzystuje się go w gabinetach medycyny estetycznej. Odgrywa on kluczową rolę przy zabiegach anti-aging. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę. Ponieważ kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie w naturalny sposób, efekty tych zabiegów nie są zbyt trwałe (utrzymują się od 6 do 12 miesięcy).

Kwas hialuronowy w okresie ciąży i laktacji

Nie zaleca się stosowania kwasu hialuronowego w formie zastrzyków czy tabletek w okresie ciąży i laktacji, mimo że nie ma badań, które potwierdzałyby jego negatywny wpływ na płód lub pokarm matki.

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Kwas hialuronowy bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne, dlatego może być stosowany przez alergików. Niestety, brakuje wiedzy na temat interakcji kwasu hialuronowego z lekami i innymi substancjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *