Krem nawilżający i jego składniki. Co nawilża w kremie?

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżania, dlatego kremy nawilżające są bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Jakie działanie ma krem nawilżający i jakie są jego podstawowe składniki?

Krem nawilżający – działanie

Skórę nawilża każdy kosmetyk: krem (tłusty i półtłusty), serum i preparat łagodzący podrażnienia, ponieważ wszystkie zawierają pewną ilość substancji nawilżających w proporcjach właściwych dla danego rodzaju cery, a także dla jej kondycji i potrzeb. Dlaczego? Ponieważ skóra potrzebuje regularnego nawilżenia w mniejszym lub większym stopniu. Jego brak szybko skutkowałby pogorszeniem jej struktury i w końcu wyglądu.

Mimo to tylko niektóre kremy mają na opakowaniu dopisek „nawilżający”. Wbrew temu, co się o nich sądzi, nie wprowadzają wody do naskórka, a jedynie ograniczają jej ucieczkę. Proces nawilżania sprowadza się do wzmocnienia barier skórnych utrudniających odparowywanie wody i zwiększenia zdolności wiązania jej w skórze. Zazwyczaj kremy nawilżające zawierają niewiele fazy tłuszczowej i szybko się wchłaniają, a także zmiękczają, wygładzają i ujędrniają skórę krótko po aplikacji. Ten efekt wzmacniają substancje nawilżające.

Krem nawilżający – składniki

Kwas hialuronowy

Występuje w każdym żywym organizmie. Należy do grupy glukozaminoglikanów oraz wraz z kolagenem i elastyną buduje strukturę skóry. Niemal połowa całego kwasu hialuronowego, jaki znajduje się w ludzkim organizmie, wypełnia skórę właściwą i przestrzeń międzykomórkową. Ponieważ z wiekiem jego zawartość w skórze maleje, automatycznie zmniejsza się ilość znajdującej się w niej wody. Chociaż zawarte w kremach cząsteczki kwasu hialuronowego są zbyt duże, aby mogły przeniknąć w głąb skóry, kwas hialuronowy uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających. Jego cząsteczki tworzą na powierzchni skóry wodny film ochronny i działają w naskórku. Gdy już przenikną przez wierzchnie warstwy naskórka, wiążą w nim wodę (jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody).

Kolagen

To białko, które występuje między innymi w tkance łącznej oraz odpowiada za sprężystość i elastyczność naskórka. W kosmetykach stosuje się hydrolizat kolagenu – wytwarza na skórze hydrofilowy film, który zapobiega utracie wody.

Gliceryna

To alkohol trójwodorotlenowy, który przenika przez warstwę rogową naskórka i wnika w przestrzeń międzykomórkową. W kosmetykach jest stosowana w roli substancji nawilżającej i emolientu, który zapobiega wysuszaniu skóry. Gliceryna nawilża, gdy występuje w stężeniu od 3 do 25 procent (później odwadnia).

Wazelina

Z punktu widzenia chemii to mieszanina węglowodorów. Jako emolient zmiękcza i wygładza skórę. Ponadto dzięki temu, że tworzy na jej powierzchni ochronny film, przez który nie odparowuje wilgoć – zapobiega jej wysuszeniu

Parafina

Powstaje z ropy naftowej. Tworzy na powierzchni skóry film ochronny, który zapobiega ucieczce wilgoci. Ponadto nie uczula, ponieważ zawiera węglowodory, które występują także w cemencie komórkowym.

Skwalen

To cząsteczka z grupy węglowodorów, która występuje w olejach roślinnych. Ponadto jest składnikiem łoju skórnego, który działa bakteriobójczo i chroni skórę przed utratą wody.

Silikony

To polimery krzemoorganiczne. Oczyszczają skórę z tłuszczu i tworzą na niej film, który nie przepuszcza wilgoci, a przy tym nie zaburza wymiany gazowej.

Chitozan

To pochodna chityny. W kosmetykach występuje w formie mleczanów, octanów i cytrynianów. Tworzy na skórze elastyczny, wodoodporny film.

Mocznik

To produkt metabolizmy białek, który występuje w moczu i w pocie. Jego działanie zależy od stężenia. Jeżeli wynosi ono mniej niż 10 procent, mocznik ma właściwości nawilżające. Dzięki temu ściąga wodę do komórek i zwiększa jej zawartość w warstwie rogowej naskórka.

Glikol propylenowy

Zastosowany w kosmetykach ma wiele właściwości, między innymi tworzy na skórze niewysychający film, który nie przepuszcza wody. Obecnie jest bardzo rzadko wykorzystywany, ponieważ może przenikać przez skórę i gromadzić się w wątrobie.

Ceramidy

To związki chemiczne z grupy lipidów, a zarazem podstawowe składniki cementu międzykomórkowego. Z wiekiem ich ilość maleje, co zaburza funkcje ochronne skóry i przyspiesza proces parowania wody. Ceramidy zawarte w kremach uzupełniają naturalne ceramidy, przywracają prawidłowy poziom nawilżenia skóry i utrudniają jej odparowywanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *