Połamane paznokcie nie wyglądają estetycznie. Jednak jest to problem, z którym boryka się wiele osób. Często sami przyczyniamy się do pogorszenia ich kondycji, np. przez złą dietę. Przyczyną mogą być jednak czynniki zewnętrzne. Dlaczego paznokcie się łamią? Jak temu zapobiec?
Paznokcie – dlaczego się łamią?
Paznokcie składają się z keratyny, której wraz z wiekiem ubywa w organizmie. Przez jej niedobory paznokcie stają się łamliwe. To białko umożliwia paznokciom prawidłowy wzrost. Jeżeli go brakuje, należy wdrożyć do pielęgnacji preparat z hydrolizowaną keratyną, która wniknie w najgłębsze warstwy paznokcia.
Łamliwość paznokci to także zła dieta, czyli taka, w której brakuje witamin i minerałów. Nieodpowiednia lub znikoma pielęgnacja dłoni, zmywanie paznokci acetonem, wilgoć czy długotrwałe moczenie dłoni w wodzie to również przyczyny złej kondycji paznokci.
Łamliwe paznokcie – domowe, sprawdzone sposoby
OLEJEK RYCYNOWY
Znany od lat przez nasze babcie i prababcie – to doskonały specyfik nie tylko na problemy z kondycją skóry głowy, lecz także świetny sposób na uszkodzoną płytkę paznokcia. Wystarczy wcierać go w skórki i paznokcie dwa razy dziennie, a problem powinien zniknąć.
OLIWA Z OLIWEK
To dobry sposób na łamliwe paznokcie. Zanurz dłonie w podgrzanej oliwie z oliwek z kilkoma kroplami cytryny. Kilka minut zdecydowanie wystarczy. Następnie posmaruj dłonie ulubionym kremem. To zabieg, który znacznie zregeneruje płytkę paznokcia.
OLEJEK HERBACIANY
Zmieszaj witaminę E z kilkoma kroplami olejku herbacianego i delikatnie wsmaruj w każdy paznokieć okrężnymi ruchami. Następnie spłucz i wytrzyj dłonie. Taki zabieg wykonuj dwa razy dziennie przez około 1 miesiąc i zauważysz znaczną poprawę.
SIEMIĘ LNIANE
Skuteczny sposób na połamane paznokcie. Dwie łyżki siemienia lnianego zalej gorącą wodą i odstaw na kilka minut. Po zaparzeniu zanurz w niej dłonie na około 30 minut. To doskonała kuracja nie tylko na płytkę paznokcia, lecz także na wysuszone, spierzchnięte dłonie.
ALOES
Antyoksydacyjne, grzybobójcze właściwości zawarte w aloesie są w stanie zregenerować płytkę paznokcia. Można stosować go codziennie, w zależności od potrzeb. Wystarczy przecięty kawałek liścia i masowanie nim płytki paznokcia i skórek.
OCET JABŁKOWY
Skarbnica niezbędnych minerałów, jak żelazo, potas i magnez. Zmieszaj wodę z octem i w tak przygotowanej mieszance zanurz paznokcie. To świetny sposób na zwalczenie infekcji.
PIWO
Bardzo dobra metoda pielęgnacji paznokci – piwo ma w sobie selen, potas czy biotynę, które działają wzmacniająco i regenerująco.
Domowe sposoby zawiodły – co teraz?
Nie martw się. Możesz sięgnąć po specjalistyczną odżywkę do paznokci, a już po 2 tygodniach zauważysz pierwsze efekty. W odżywce zazwyczaj zawarty jest wapń i keratyna, które wzmacniają i regenerują płytkę w szybkim tempie.
Zastosuj również utwardzacz do paznokci, który zabezpieczy je przed niszczeniem. Z pewnością ochroni Twoją płytkę przed łamaniem, dzięki czemu będzie wzmocniona.
Manicure hybrydowy także zapobiega łamaniu paznokci, jeżeli wybrany lakier ma wzmacniający i regenerujący skład.
Łamanie paznokci – jak zapobiegać?
Zróżnicowana dieta na pewno ograniczy problem łamliwych paznokci. Ważne, aby była bogata w magnez, wapń, krzem i cynk oraz witaminy A, B, C, E. Oczywiście nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Pamiętaj o pielęgnacji dłoni, czyli:
+ nie mocz ich długo w wodzie,
+ chroń przed zimnem,
+ piłuj paznokcie w jednym kierunku,
+ stosuj kosmetyki regenerujące,
+ nawilżaj dłonie i paznokcie,
+ zakładaj rękawiczki do sprzątania.
Dodaj komentarz