Dziegieć to specyficzna substancja naturalnego pochodzenia. Jest znany od stuleci jako remedium na wszelkie dolegliwości o podłożu dermatologicznym. Bardzo popularne jest wytwarzane z niego mydło i — choć jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych na świecie, to warto zaufać właściwościom pielęgnacyjnym dziegciowego mydła, bo działa ono jak żaden inny kosmetyk! Poznaj jego działanie kosmetyczne!
Co to jest dziegieć?
To specyficzna substancja, którą uzyskuje się w procesie suchej destylacji drewna, węgla, kory lub torfu. Dany surowiec podgrzewa się do temperatur sięgających nawet 1000° Celsjusza, bez dopływu powietrza. Tym sposobem tworzą się gazów, które następnie ulegają skraplaniu. Wśród tych skraplających się składników jednym z nich jest właśnie dziegieć. Ostatecznie jego forma przybiera postać czarnej, gęstej i lepkiej mazi, nazywanej także smołą drzewną. W zależności od rodzaju surowca, z którego powstał, dziegieć może mieć różne działanie. Jedno jednak łączy wszystkie odmiany: posiadają charakterystyczną, nieprzyjemną woń, która kojarzy się z zapachem spalonego ogniska.
Warto wiedzieć, że dziegieć ma zastosowanie nie tylko kosmetyczne — wytwarzano go głównie dlatego, że był do powszechnie stosowany do wyprawiania skór, zabezpieczenia obuwia, a nawet… w profilaktyce przeciwko dżumie. W kosmetyce najpopularniejszy jest dziegieć brzozowy, o najlepszym działaniu dermatologicznym na skórę. Współcześnie najbardziej znaną postacią dziegciu jest mydło dziegciowe, które ma w swoim składzie różnorodne olejki i inne składniki pielęgnujące, a także myjące. Zachowuje ono wszystkie właściwości dziegciu, a przy tym ma całkiem miły zapach.
Mydło dziegciowe – właściwości kosmetyczne
Czy wiesz, ze mydło dziegciowe jest naprawdę imponujące pod względem kosmetyczny? Zawiera ono Mydło bez mała 10 000 składników organicznych! Wśród nich warto wspomnieć o unikalnym kreozocie, wraz ze znajdującym się w jego składzie gwajakolem (związkiem chemicznym z grupy fenoli) oraz fitoncydach. Mają one wyjątkowo silne działanie antyseptyczne. Odkażają skórę, działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
Ponadto w składzie mydła dziegciowego znajduje się betulina i kwas betulinowy, które łagodzą objawy alergii – np. ograniczają dokuczliwy świąd. Mydło ma też działanie kojące, i przyspiesza leczenie naskórka.
Jak jeszcze można używać mydła z dziegciem? Nie jest ono bowiem wyłącznie do mycia ciała i twarzy! Możesz z powodzeniem umyć nim włosy, a to dlatego, że mydło z dziegciem brzozowym zapobiega przetłuszczaniu się włosów i ich wypadaniu. Jeśli zmagasz się z łupieżem, to mydło bardzo skutecznie pomoże ci się pozbyć tej kłopotliwej przypadłości. Co więcej: świetnie wpływa na skórę głowy, odżywia ją i delikatnie złuszcza naskórek, więc zastąpi peeling trychologiczny skóry głowy i sprawi, ze naskórek będzie zawsze czysty i w doskonałej kondycji. To mydło świetnie zmywa z włosów resztki kosmetyków do stylizacji, nawet tych komedogennych, trudnych do usunięcia szamponem.
Kiedy warto wybrać mydło dziegciowe do pielęgnacji?
Stosuj mydło dziegciowe, gdy zmagasz się z takimi dolegliwościami, jak:
- grzybica skóry,
- łuszczyca skóry głowy
- egzema i AZS
- trądzik i łojotok,
- przetłuszczające się włosy,
- wysypka skórna i świąd
- liszaj płaski i zwykły,
- rany i wszelkie stany zapalne skóry.
Mydło z dziegciu brzozowego – jak stosować?
Mydło dziegciowe możesz nabyć w wielu aptekach, drogeriach i sklepach z naturalnymi kosmetykami. Istnieje mydło dziegciowe w płynie i w kostce. Każda z tych form ma oczywiście tak samo dobre działanie i korzystny wpływ na kondycję skóry i włosów.
Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów, zahamować łojotok, oczyścić skalp i nadać większą objętość fryzurze – co 10 dni stosuj ciepłą wodę z rozpuszczonym mydłem dziegciowym. Pamiętaj jednak, ze mydło dziegciowe może wysuszyć lub zmatowić włosy, jeśli nie spłuczesz go dokładnie z włosów. Identycznie stosuj mydło dziegciowe, jeśli chcesz pozbyć się łupieżu. Dziegieć na działanie fotouczulające dlatego w dni kiedy go stosujesz, chroń skórę przez promieniowaniem UV i sięgaj po krem z filtrem. Jeśli myjesz mydłem dziegciowym skórę — stosuj je nie dłużej niż 6 tygodni.
Dodaj komentarz