Oto wskazówki, które naprawdę zmienią twoje włosy

Napisany w Włosy przez Katarzyna. B

Niezależnie od tego, czy masz długie, czy krótkie włosy, z pewnością pragniesz, by były zdrowe i mocne, ale bywa, ze odpowiednia pielęgnacja bywa wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby je ochronić by były zdrowe. Tutaj znajdziesz naszą najlepsze porady na to, co możesz zrobić, aby Twoje włosy były piękne i mocne.

Powstrzymaj puszące się włosy

Szczególnie zimą wielu z nas boryka się ze splątanymi i puszącymi się włosami. Dzieje się tak, ponieważ niska temperatura sprawia, że włosy stają się bardziej suche i elektryzujące. W tym okresie każde pojedyncze pasmo włosów staje się bardziej szorstkie i trudniej je odżywić oraz nawilżyć. Brak nawilżenia spowoduje również, że włosy stają się bardziej puszące, a pojedyncze pasma włosów są bardziej podatne na przesuszenie i niszczenie. Aby zwalczyć puszące się włosy, należy je odpowiednio nawilżać. Dobrym pomysłem może być również zrezygnowanie z codziennego mycia włosów. Rób to maksymalnie dwa do trzech razy w tygodniu.

Zapuszczaj dłuższe włosy

Marzysz długich włosach i wydaje Ci się, ze one wcale nie rosną? Wiedz, że rosną one około 0,3 do 0,4 milimetra dziennie, a więc w ciągu miesiąca będą rosły około 1 do 1,5 centymetra. Oznacza to, że włosy rosną od sześciu do siedmiu centymetrów w ciągu sześciu miesięcy.
Jeśli chcesz mieć dłuższe włosy, dobrym pomysłem może być pozostawienie włosów rozpuszczonych i luźnych tak często, jak to możliwe, ponieważ codzienne mocne upięcia i notoryczne układanie i naciąganie włosów może uszkodzić ich cebulki, a w dodatku źle wpływa na końcówki włosów. Pozwalaj im samodzielnie wyschnąć tak często jak tylko możesz i noś je rozpuszczone, a poza tym rozczesuj bez szarpania: grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.

Wypadanie włosów – jak je powstrzymać?

Czy zdarza Ci się, że Twoje włosy wypadają bardziej niż zwykle? Wypadanie większej ilości włosów w niektórych okresach jest zupełnie normalne, na przykład zmiany pór roku mogą powodować okresowe wypadanie włosów. Jeśli jednak Twoje pasma od dawna zdają się wypadać w nadmiarze, przyczyną mogą być na przykład zmiany hormonalne lub codzienne suszenie włosów zbyt wysoką temperaturą. Jeśli chcesz wzmocnić swoje włosy i zapobiec wypadaniu – olejuj je regularnie, masując przy tym skórę. To pobudzi i wzmocni cebulki, a składniki olejków odżywią też włosy na całej długości. Warto też ograniczyć stosowanie kosmetyków do stylizacji i produktów które emitują ciepło.

Wzmocnij włosy witaminami

Jeśli chcesz wzmocnić swoje włosy od środka, dobrym sposobem jest suplementacja. Suplementy do włosów zazwyczaj zawierają witaminy A, B, C, D i E, oraz keratynę, biotynę, niacynę i krzemionkę – wszystkie te składniki pomagają włosom rosnąć dłuższe i mocniejsze.
Głownie niedobór witaminy B w większości przypadków prowadzi do wypadania włosów, z kolei niedobór żelaza powoduje rozdwajanie się końcówek, a magnez utrzymuje zdrową i wolną od łupieżu skórę głowy.

Regularnie nawilżaj włosy, by je wzmocnić

Twoje włosy zawsze zyskują dzięki pielęgnacji nawilżającej, niezależnie od ich rodzaju. Dlatego staraj się zadbać o cotygodniową porcję nawilżenia, na przykład za sprawą nawilżającej maski do włosów. Pamiętaj też, żeby nie nakładać jej na skórę głowy, chyba ze producent zaleca to w sposobie użycia.