Sposoby na pocące się stopy. Jakie kosmetyki przeciwpotne do stóp wybrać?

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry stóp znajduje się około 300 gruczołów potowych ekrynowych. One pod wpływem różnych czynników produkują pot, który następnie jest wydzielany na zewnątrz. Pot ekrynowy składa się w 99% z wody, a także z mocznika, kwasu mlekowego, jonów sodu, magnezu, chloru, wapnia i potasu. Kosmetyki przeciwpotne do stóp sprawdzają się, gdy stopy pocą się pod wpływem upału i z powodów zdrowotnych. Co ciekawe, sam pot nie pachnie – nieprzyjemny zapach pojawia się dopiero po pewnym czasie, na skutek działania bakterii, które go rozkładają. Jakie kosmetyki przeciwpotne do stóp wybrać i jakie są ich rodzaje?

Kosmetyki przeciwpotne do stóp – rodzaje

Wybór kosmetyków, które zapobiegają potliwości stóp, jest duży, zwłaszcza że występują one pod różnymi postaciami. Kosmetyki przeciwpotne do stóp różnią się między sobą nie tylko sposobem aplikacji, lecz także właściwościami. Niektóre z nich jedynie maskują przykry zapach potu i lekko osuszają stopy, inne blokują wydzielanie potu, a jeszcze inne mają dodatkowe właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Oto najpopularniejsze rodzaje kosmetyków przeciwpotnych do stóp:

  • Dezodoranty do stóp
    Dezodoranty do stóp najczęściej występują w postaci sprayu, ale czasami także w kremie lub żelu. Wszystkie mają podobne właściwości: odświeżają skórę i nadają jej zapach, jednak nie hamują wydzielania potu. Niektóre dezodoranty do stóp zostały wzbogacone o substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
  • Antyperspiranty do stóp
    Inaczej reduktory potu. Występują w kremie, sprayu lub żelu. Antyperspiranty do stóp pozostawiają na skórze żel, który blokuje przewody wyprowadzające pot, a tym samym hamują ilość wydzielanego potu. Ta chemiczna blokada działa tylko przez pewien czas i jest usuwana podczas mycia lub na skutek intensywnego pocenia.
    Niektóre antyperspiranty do stóp dodatkowo zwężają gruczoły ujść potowych, które w efekcie wydzielają mniej potu. Najczęściej zawierają chlorek, chlorowodorek glinu lub kompleksy aktywne powstałe na jego bazie. Ich stężenie jest różne i zależy od tego, czy antyperspiranty do stóp są sprzedawane w drogerii jako kosmetyk, czy w aptece jako leki na receptę. Z kolei ten fakt warunkuje sposób ich stosowania: klasyczne antyperspiranty do stóp aplikuje się rano, a antyperspiranty zarejestrowane jako leki – na noc, a rano się je zmywa.
    Istnieją antyperspiranty do stóp, które zawierają substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, na przykład olejek z drzewa herbacianego.
  • Kremy przeciw nadmiernej potliwości stóp
    Takie kremy działają na podobnej zasadzie co antyperspiranty do stóp, ponieważ również one zawierają substancje hamujące wydzielanie potu, takie jak chlorowodorek glinu i urotropina. Ponadto zostały wzbogacone o składniki antybakteryjne i antygrzybiczne, między innymi clotrimazol.
    W przeciwieństwie do antyperspirantów kremy przeciw nadmiernej potliwości stóp mają działanie pielęgnacyjne: niektóre natłuszczają przesuszoną, pękającą skórę dzięki dodatkowi wosku pszczelego, inne dają przyjemne uczucie odświeżenia, ponieważ zawierają mentol. Przy dobieraniu kremu do potrzeb skóry stóp warto wziąć pod uwagę jego skład.
  • Talki przeciwpotne do stóp
    Większość z nich ma postać proszku, ale niektóre występują w pudrze lub kremie. Mogą zawierać różne składniki bazowe, na przykład związki cynku, ałun lub sole glinu.
    Niektóre talki przeciwpotne do stóp wzbogaca się o mentol i ekstrakty z ziół, między innymi z szałwii lekarskiej. Z kolei środki przepisane przez lekarza mają w składzie silne substancje grzybobójcze.
    Talki przeciwpotne do stóp różnią się między sobą pod względem sposobu stosowania. Niektóre z nich aplikuje się codziennie na umytą i osuszoną skórę, inne wystarczy nałożyć na kilka godzin raz na pół roku.
  • Wkładki cynamonowe do butów
    Można je stosować dodatkowo lub jako jedyny środek zapobiegawczy. Wkładki cynamonowe do butów zawierają olejek eteryczny z cynamonu, który działa antyseptycznie i lekko zwęża ujścia gruczołów potowych.
  • Mydła przeciw poceniu stóp
    Mają właściwości myjące oraz działanie antybakteryjnie i zmniejszające potliwość. Mydła przeciw poceniu stóp zawdzięczają to swojemu składowi, a konkretnie ziołom o działaniu przeciwpotliwym, dezynfekującym, odświeżającym i pielęgnacyjnym, czyli szałwii, mięcie, rumiankowi i krwawnikowi.
    Aby wzmocnić działanie tego kosmetyku, należy namydlić nim stopy, w tym przestrzenie między palcami, i pozostawić na skórze na 2-3 minuty, po czym spłukać.
  • Sole do stóp
    To godny polecenia dodatek do codziennych kąpieli stóp ze skłonnością do nadmiernego pocenia się. Taką kąpiel należy wziąć po wieczornym prysznicu lub kąpieli w wannie. Jak ją przygotować? Wystarczy wsypać dwie nakrętki soli do miednicy i zalać je chłodną, ale nie zimną wodą, a następnie zanurzyć w niej stopy na piętnaście minut.
    Sole do stóp zawierają substancje hamujące pocenie, w tym siarczan glinowo-potasowy, oraz składniki zmniejszające obrzęki i odprężające, takie jak olejek miętowy lub ekstrakt z mięty.

Ogólnie dostępne kosmetyki przeciwpotliwe do stóp zazwyczaj są skuteczne, ale mogą sobie nie poradzić z nadpotliwością wywołaną chorobą. W takich sytuacjach pomoc specjalisty i odpowiednie leczenie okażą się niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *