TOP 10 składników nawilżających w kremach

Napisany w Cera, Kosmetyki przez Katarzyna. B

Wszystkie typy i rodzaje skóry potrzebują nawilżenia. Dlatego krem nawilżający jest podstawą każdej pielęgnacji. Jak działa krem nawilżający i jakie zawiera składniki?

Bez nawilżania skóry nie ma mowy o jej dobrym wyglądzie. Nawilżanie wzmacnia barierę ochronną, które zabezpieczają cerę przed odparowywaniem wody z jej wnętrza. Po aplikacji kremu nawilżającego twarz od razu staje się gładka, miękka i elastyczna. Określenie „krem nawilżający” oznacza najważniejszą funkcję, jaką pełni kosmetyk, czyli poprawianie nawodnienia w skórze.

Składniki nawilżające w kremach zawarte w kremach

1# Kwas hialuronowy – właściwości kosmetyczne

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym ciele. Znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych i w skórze właściwej. Jego produkcja maleje wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest dostarczanie go z zewnątrz. Kwas hialuronowy to jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających. Jego cząsteczki tworzą na skórze naturalną, niewidzialną otoczkę, która zabezpiecza skórę przed wydostawaniem się wody z jej wnętrza.

2# Kolagen – właściwości kosmetyczne

To białko występujące w tkance łącznej. Odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry. W kosmetykach stosowany jest hydrolizat kolagenu, który wnika w najgłębsze warstwy, zapobiegając utracie wody z ich wnętrza.

3# Gliceryna – właściwości kosmetyczne

Składnik ten wnika w międzykomórkową przestrzeń naskórka, zapobiegając wysuszaniu się skóry. Stosowany jako substancja nawilżająca lub naturalny emolient. W stężeniu od 3 do 25% nawilża skórę, a w postaci ponad 25% odwadnia ją.

4# Wazelina – właściwości kosmetyczne

To emolient, który wygładza i zmiękcza skórę. Tworzy na jej powierzchni ochronny film, który zapobiega utracie wilgoci. Dzięki regularnemu stosowaniu wazeliny skóra jest przyjemna w dotyku i nawilżona.

5# Parafina – właściwości kosmetyczne

Tworzy na powierzchni skóry ochronną warstwę, która zapobiega ucieczce wilgoci. Nie uczula, ponieważ znajdują się w niej węglowodory naturalnie występujące w komórkach ludzkiej skóry.

6# Silikony – właściwości kosmetyczne

Silikony oczyszczają skórę z tłuszczu i tworzą na niej film, który nie przepuszcza wilgoci, nie zakłócając jednocześnie wymiany gazowej.

7# Mocznik – właściwości kosmetyczne

To bardzo pożądany składnik w kosmetyce. Jego działanie zależy od stężenia. Jeżeli jest niższe niż 10%, zadziała nawilżająco, ściągając wodę do komórek naskórka i zwiększając jej ilość w warstwie rogowej.

8# Skwalen – właściwości kosmetyczne

Naturalnie występuje w sebum skórnym i olejach roślinnych, a w szczególności w oliwie. Zabezpiecza skórę przed utratą wody i działa bakteriobójczo.

9# Ceramidy – właściwości kosmetyczne

To związki chemiczne, które występują w skórze, jednak ich ilość maleje wraz z wiekiem. Osłabia to funkcję ochronną skóry. Ceramidy zawarte w kremach przywracają skórze prawidłowy poziom nawilżenia i zapobiegają wyparowywaniu wody.

10# Glikol propylenowy – właściwości kosmetyczne

Ma szerokie zastosowanie w kosmetykach nawilżających, ponieważ tworzy na skórze ochronny film, zapobiegając ucieczce wody. Jest stosowany coraz rzadziej.