Zasady oczyszczania twarzy. Szczegóły mają znaczenie!

Napisany w Cera przez Katarzyna. B

Oczyszczanie twarzy to podstawa. Tylko poprawnie oczyszczona skóra będzie mogła się regenerować, zyska młody i piękny wygląd. Czy na pewno robisz to dobrze? Poznaj mało znane zasady oczyszczania twarzy, które mają bardzo duże znaczenie!

O tym, jak ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy, możemy przekonać się bardzo łatwo. Wystarczy odpuścić sobie demakijaż i nie myć twarzy aż tak skrupulatnie przez kilka dni (to się często zdarza podczas wakacji, gdy dajemy sobie trochę luzu), żeby skóra zaczęła się buntować. W jaki sposób? Podrażnieniem, wypryskami, przetłuszczaniem się czy zaskórnikami.

Uniknąć tego typu problemów możemy w prosty sposób. Pamiętając o tym, że oczyszczanie twarzy jest najważniejszym elementem codziennej pielęgnacji, o którym nie wolno zapominać. No i robiąc to dobrze.

PODSTAWOWE ZASADY OCZYSZCZANIA TWARZY

1. Stosuj oczyszczanie wieloetapowe.

A przynajmniej dwuetapowe, czyli demakijaż + mycie twarzy żelem lub płynem do tego przeznaczonym. Przetarcie skóry wacikiem nasączonym w płynie micelarnym to tylko połowa droga do sukcesu – zmyjemy w ten sposób makijaż i grubsze zabrudzenia, ale skóra nie będzie dobrze oczyszczona. Warto zastosować później olej, który poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami np. nadmiarem sebum, a na koniec wykorzystać żel lub płyn z delikatnymi substancjami myjącymi.

2. Regularnie złuszczaj skórę.

Oczyszczanie twarzy to również złuszczanie martwego naskórka. Nasza skóra cały czas regeneruje się i odnawia, a my możemy jej w tym pomóc, stosując peelingi do twarzy. Zastosowanie peelingu przynajmniej raz w tygodniu to podstawa. Ale wcale nie musi to być drogi peeling z drogerii, bo równie dobrze sprawdzi się ten, który zrobimy własnoręcznie z olejków i cukru lub soli.

3. Dobieraj produkty do potrzeb skóry.

Jeśli zależy nam na tym, żeby oczyszczanie było skuteczne, powinniśmy też zwracać uwagę na to, jakich kosmetyków używamy. Mycie twarzy mydłem to przestępstwo, bo ma mocno zasadowe pH i zaburza naturalną równowagę kwasowo-zasadową skóry. Wśród dziesiątków kosmetyków do oczyszczania (płynów do demakijażu, żeli i pianek myjących, pudrów do mycia twarzy, olejków do demakijażu itp.) warto znaleźć te, które są odpowiednie dla naszej skóry np. nie mają zbyt silnych dla naszej delikatnej i suchej skóry detergentów.

CZY WIESZ, ŻE? SZCZEGÓŁY, KTÓRE SĄ WAŻNE

1. Przed myciem twarzy warto umyć ręce.

Brzmi jak nonsens? Ale ma znaczenie! Przed myciem twarzy warto umyć ręce mydłem, żeby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, które na nich się znajdują. Jeśli tego nie zrobimy, przeniesiemy bakterie na twarz, podczas rozprowadzania po niej kosmetyków, a stąd już prosta droga do trądziku.

2. Często wymieniaj ręczniki na czyste.

Wymienianie ręczników to również zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać. Ręczniki wiszące tygodniami na wieszaku w pełnej wilgoci łazience to raj dla bakterii i drobnoustrojów. W mokrych ręcznikach rozwijają się błyskawicznie, a potem są przenoszone na naszą twarz. Dlatego częsta wymiana ręczników to nie wymysł, ale uzasadnione zalecenie.

3. Do mycia twarzy używaj tylko letniej wody.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istotna jest nawet temperatura wody! Do oczyszczania twarzy najlepsza jest ta letnia lub chłodna, choć przed samym myciem warto zrobić sobie tzw. parówkę (potrzymać twarz chwilę nad parującą ciepłą wodą), aby otworzyć pory. Wtedy łatwiej usuniemy z nich zanieczyszczenia, a później domkniemy je, myją twarz właśnie chłodną wodą.

4. Myj twarz przez co najmniej 2 minut.

Pozostaje jeszcze kwestia czasu. Myjesz twarz w pośpiechu, namydlając dłonie, szybko przemywając skórę i spłukując wodą? Robisz błąd, bo nie zdążysz zebrać ze skóry wszystkich zanieczyszczeń. Minimum to 2 minuty mycia twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *