Jak dbać o suchą skórę? 

Napisany w Cera, Skóra przez Katarzyna. B

Sucha skóra zazwyczaj jest zaczerwieniona, piecze się, łuszczy i boli. Jej pielęgnacja to wyjątkowo trudne zadanie, ale nie oznacza to, że jest niewykonalne. Zastosuj kilka sposobów, które poprawią kondycję twojej skóry.

Sucha skóra jest bardzo specyficzna i problemowa. Matowa, szorstka i wiecznie napięta. Starzeje się znacznie szybciej, a naczynia krwionośne widać gołym okiem. 

Dlaczego skóra jest sucha? 

Dzieje się tak dlatego, że wytwarza znacznie mniej sebum niż potrzebuje. W efekcie brakuje jej lipidów, przez co nie może utrzymać odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Nieczęsto rodzimy się z suchą skórą. Na jej złą kondycję mają wpływ czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Najczęściej dzieje się tak przez nieodpowiednią pielęgnację, zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury, brak ochrony cery przed szkodliwym promieniowaniem UV, silny wiatr czy leki, które przyjmujemy.

Sucha skóra może być przyczyną odwodnienia organizmu i nieodpowiednio zróżnicowanej diety. Zdarza się jednak, że przesuszona skóra to sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Problemy skórne często towarzyszą cukrzycy. Rany osoby chorej na cukrzycę goją się znacznie wolniej i z łatwością można nabawić się następnych. Choroba sprawia, że skóra staje się niedożywiona, pojawiają się na niej liczne zmiany zwyrodnieniowe, czego skutkiem jest upośledzenie układu naczyniowego.

Wszystkie te czynniki doprowadzają do zaniku gruczołów łojowych i potowych, co przyczynia się do suchości cery. Skóra traci naturalną barierę ochronną. Często towarzyszy temu uporczywe swędzenie.

Nieczęsto, ale jednak zdarza się, że dziedziczymy suchą skórę. Zazwyczaj osoby, których skóra jest jasna. Nadmiar hormonów także sprawia, że nasza skóra traci wilgoć, ponieważ praca gruczołów łojowych jest znacznie spowolniona.

Ludzie w podeszłym wieku cierpią z powodu suchej skóry, ponieważ wraz z wiekiem traci ona zdolność do produkowania lipidów niezbędnych do jej nawilżenia.

Jakie są rodzaje suchej skóry?

Każdy typ cery ma swoje podtypy. W przypadku skóry suchej mamy do czynienia ze skórą odtłuszczoną i odwodnioną. Ta pierwsza charakteryzuje się zmniejszoną ilością łoju, a druga niedoborem naturalnych czynników nawilżających.

Kiedy skórę podrażniają składniki zawarte w kosmetykach, możemy mieć do czynienia ze skórą wrażliwą. Z kolei bardzo sucha skóra swędzi, piecze, jest spierzchnięta i łuszczy się.

Sposoby na suchą skórę

Najważniejsza okaże się tutaj odpowiednia pielęgnacja i higiena. Stosuj hipoalergiczne preparaty, które odżywią i nawilżą twoją skórę. Najlepiej bez substancji zapachowych. Skóra nie będzie podrażniona, osłabiona, zyska naturalną barierę ochronną, co znacznie ułatwi jej odbudowę. Ponadto naturalne kosmetyki ochronią cię przed zakażeniami skóry, szczególnie grzybiczymi i bakteryjnymi.

Odpowiednia dieta

Bez diety bogatej w warzywa i owoce twoja skóra nie odzyska blasku. Nie wolno ci zapominać o odpowiednim nawodnieniu. To podstawa, jeżeli nie chcesz cierpieć na przewlekłą suchość skóry. Musisz zadbać o siebie od wewnątrz. Zadbaj o to, aby w twojej diecie znajdowały się nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Poprawi to jakość twojej skóry, włosów i paznokci.

Twoja skóra nie będzie odpowiednio nawodniona, jeżeli nadużywasz kawy i alkoholu. Działają one moczopędnie, doprowadzają do wysuszenia organizmu, a w konsekwencji jest odwodniony.

Nawilżaj skórę

Do tego doskonale sprawdzą się oliwki dla dzieci, ponieważ dzięki swojej tłustej konsystencji wchłoną się w najgłębsze struktury naszej skóry. Możesz dodać kilka kropel do wody podczas kąpieli. Nie musisz robić tego za każdym razem – trzy razy w tygodniu wystarczą. Efekty widać od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *