Jak wybrać podkład? Rodzaje podkładów

Napisany w Kosmetyki, Makijaż przez Katarzyna. B

Dobór tak podstawowego kosmetyku do makijażu, jakim jest podkład, to sprawa bardzo ważna. Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? 

Jak wybrać podkład?

Przy wyborze podkładu warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • rodzaj i potrzeby skóry,
  • kolor skóry,
  • właściwości podkładu.

Jak dobrać podkład do rodzaju i potrzeb skóry?

Skupimy się na skórze suchej, tłustej, mieszanej, wrażliwej, naczynkowej, dojrzałej i zmęczonej.

Skóra sucha jest ściągnięta. Aby odpowiednio ją odżywić, należy stosować podkład bogaty w składniki nawilżające i witaminę E, która zwalcza wolne rodniki. Optymalny podkład do cery suchej ma płynną konsystencję fluidu lub mleczka, ponieważ dzięki niej będzie mógł być łatwo rozprowadzony. Należy wklepywać go delikatnie, samymi opuszkami, w kierunku od środka twarzy na zewnątrz.

Skóra tłusta łaknie podkładu wodnego z cząsteczkami silikonu lub fluidu matującego z dodatkiem substancji, które mają właściwości absorbujące sebum i zwężające pory. W przypadku pojedynczych wyprysków lub zaskórników przed zastosowaniem podkładu warto sięgnąć po korektor antybakteryjny.

Skóra mieszana to trudny przeciwnik, ponieważ w zależności od partii ma cechy skóry tłustej i suchej. Jej potrzeby zaspokoi podkład „inteligentny‟, który będzie działał matująco na tłuste partie twarzy, to znaczy czoło, nos i policzki, a nawilżająco na policzki. Podkład do skóry mieszanej powinien mieć konsystencję lekkiego mleczka lub kremu BB, ale koreańskiej marki, bo tylko taki ma właściwości lecznicze.

Skóra wrażliwa (i ewentualnie alergiczna) potrzebuje podkładu o jak najkrótszej liście składników, w szczególności wolnym od konserwantów i substancji zapachowych, ponieważ im krótsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któryś z nich uczuli lub podrażni wrażliwą cerę. Przy tym rodzaju skóry najlepszym wyborem będzie podkład mineralny, ponieważ składa się tylko z trzech składników, w dodatku naturalnych.

Skóra naczynkowa zyska dzięki podkładom o płynnej konsystencji i silnie kryjących właściwościach. Aby ukryć pajączki i zaczerwienienia, warto nakładać najpierw zielony korektor ‒ punktowo, a następnie fluid i puder sypki.

Skóra dojrzała doceni fluidy o działaniu liftingującym. Dodatek miki odwróci uwagę od zmarszczek i ostrych rysów twarzy.

Skóra zmęczona jest szara, dlatego wymaga rozświetlenia. W tej roli sprawdzą się perłowe pigmenty (odbijają światło), witamina C (wygładza naskórek) i prowitamina B5 (łagodzi). Możliwości są dwie: albo wybieramy podkład rozświetlający, albo dodajemy do dowolnego kroplę rozświetlacza w płynie.

Jak dobrać podkład do koloru skóry?

Aby znaleźć podkład w odpowiednim odcieniu, należy określić tonację skóry. Robimy to poprzez porównanie białej kartki z karnacją, obowiązkowo w świetle dziennym. Cera, która wydaje się niebieskawa lub różowawa, ma zimną tonację, a złotawa lub żółta, ciepłą.

Teraz, kiedy nasze poszukiwania zostały ograniczone do podkładów jedynie w tonacji zimnej lub ciepłej, nasze zadanie jest dwa razy łatwiejsze. Sięgamy po trzy podkłady i nakładamy po jednym pasku na skórę od żuchwy po szyję. Przyglądamy się sobie w świetle dziennym i wybieramy podkład, którego odcień najmniej odróżnia się od koloru naszej skóry.

Podkład o jakich właściwościach wybrać?

Właściwości podkładu wynikają z rodzaju skóry, do jakiej jest przeznaczony. Do cery tłustej lub mieszanej najlepszy będzie podkład matujący, a do suchej ‒ nawilżający i lekko rozświetlający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *