Świadoma pielęgnacja włosów farbowanych. Jak robić to dobrze? Czego potrzebują włosy po koloryzacji?

Napisany w Włosy przez Katarzyna. B

Jak pielęgnować włosy farbowane? – to jedno z najczęstszych pytań, które stawiają sobie panie po koloryzacji. Z jednej strony chcemy, by kolor był jak najdłużej świetlisty i pełen blasku, z drugiej – obawiamy się, że nadmiar kosmetyków je przeciąży. Na szczęście, można pogodzić te dwie sprawy. Są kosmetyki do włosów farbowanych i sposoby pielęgnacji, które dostarczą im wszystkiego, czego potrzebują. 

Wymarzony kolor włosów niełatwo jest uzyskać, a potem – czasem trudno go też utrzymać. Nawet jeśli farbujemy pasma w dobrym salonie fryzjerskim, który używa renomowanych kosmetyków (szczególnie za pierwszym razem to konieczność), łatwo potem zepsuć wyjątkowy efekt poprzez nieodpowiednią pielęgnację albo jej brak.

Wrogowie pięknego koloru włosów

Czego nie lubią włosy farbowane? Wszystkiego, co narusza ich nowy kolor. Po pierwsze, jest to częste mycie. Jak bardzo farba nie byłaby “mocna” i głęboko wnikała w kosmyki, pasma zawsze będą bronić się, dążąc do usunięcia jej ze swojego wnętrza. Na czym polega trwałe farbowanie włosów? Aby wprowadzić do wnętrza kosmyków kolor, trzeba rozchylić łuski (za pomocą produktów na bazie amoniaku albo innych substancji), a potem je zamknąć. Oczywiście, proces będzie łagodniejszy w przypadku przyciemniania włosów, niż ich rozjaśniania.

Aby kolor trwał jak najdłużej, najlepiej nie oczyszczać włosów zbyt gwałtownie. Częste mycie, szczególnie szamponem nie przeznaczonym do włosów farbowanych, potrafi skutecznie wypłukać barwnik z pasm, a późniejszy brak zabezpieczenia (o tym za chwilę!) będzie prowadził do dalszego blaknięcia koloru.  Pamiętajmy też o tym, żeby nie używać szamponów oczyszczających (wyjątkiem są szampony micelarne) oraz szamponów przeciwłupieżowych, które także potrafią działać agresywnie.

Wrogiem włosów farbowanych, szczególnie ciemnych i rudych, są promienie UV, pod wpływem których włosy bledną. Czy promienie słoneczne służą blondynkom? Co prawda, potrafią nieco rozjaśnić włosy, ale też wysuszają je, co nie wpływa dobrze na ich kondycję.

Czego potrzebują włosy farbowane? Najlepsze składniki 

A skoro już mowa o kondycji włosów, to to pasmom farbowanym przysłuży się intensywna regeneracja. Po pierwsze, upewnijmy się, że po farbowaniu łuski zostały domknięte – włosy są gładkie, nie plączą się. To gwarancja długotrwałego koloru.

Po drugie, po każdym myciu pasma powinny dostać porcję nawilżającej odżywki – z ceramidami, keratyną, proteinami. Dzięki temu będą zdrowsze i dłużej zachowają odpowiednią barwę. Raz na tydzień warto sięgnąć po polecaną przez fryzjerów odżywkę dedykowaną odpowiedniemu kolorowi włosów – na przykład ta dla blondynek odświeży blask i pozbawi pasma żółtawych tonów, ta dla brunetek pogłębi barwę.

Konieczna jest także termoochrona włosów farbowanych. Za każdym razem, kiedy suszymy włosy, albo modelujemy je za pomocą urządzeń emitujących wysoką temperaturę, koniecznie sięgnijmy po dobry spray termoochronny – pozwoli on zabezpieczyć włosy przed wysychaniem i parowaniem z nich wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *