Szczotkowanie ciała. Na mokro czy na sucho?

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Jest co najmniej 6 powodów, dla których warto szczotkować ciało. To zabieg, który nie tylko relaksuje, ale ma też realny wpływ na kondycję i wygląd skóry. Pozostaje jednak pytanie: lepiej szczotkować ciało na sucho czy na mokro? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Zanim jednak o sposobach szczotkowania ciała, warto powiedzieć nieco więcej o tym zabiegu, który jeszcze do niedawna uznawany był za dość nietypowy, a dziś jest najpopularniejszym z domowych rytuałów pielęgnacyjnych.

Szczotkowania ciała – działanie

Ze szczotkowaniem ciała można nie pokochać się od razu. To zabieg, który początkowo może wywoływać nieprzyjemne uczucie i podrażniać skórę. Ma jednak wiele zalet i jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów antycellulitowych. To przekonuje kobiety do tego, żeby sięgać po szczotkę do ciała częściej i przetrwać przez pierwsze, niezbyt przyjemne sesje. Czego bowiem nie robi się dla piękna? Warto jednak wiedzieć, że jest więcej powodów, aby szczotkować ciało.

6 powodów, dla których warto szczotkować ciało

  1. Szczotkowanie ciała naprawdę relaksuje, rozluźnia mięśnie i odpręża.
  2. Potwierdzono, że jest to zabieg skutecznie ujędrniający i antycellulitowy.
  3. Szczotka do ciała działa jak peeling, złuszczając mechaniczne naskórek.
  4. Wykonując szczotkowanie regularnie, możemy pozbyć się rozstępów.
  5. Szczotkowania ciała pomaga zniwelować wrastanie włosków po depilacji.
  6. Masaż szczotką poprawia krążenie i ułatwia wchłaniania się kosmetyków.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Oczywiście są takie sytuacje, w których szczotkowanie ciała warto odłożyć nieco w czasie lub zamienić na inny typ masażu. Główne przeciwwskazania do szczotkowania ciała to rozległy trądzik, atopowe zapalenie skóry, zakażenie grzybicze, bakteryjne lub wirusowe, a także rany i zmiany chorobotwórcze np. nowotworowe. Jeśli nie mamy pewności, czy szczotkowanie jest dla nas, możemy skonsultować wykonanie tego zabiegu ze specjalistą.

METODY SZCZOTKOWANIA CIAŁA

W jaki sposób najlepiej szczotkować ciało? Szkoły są właściwie dwie, a każda  z nich ma swoje wady i zalety. Warto dobrać je do swoich potrzeb.

  • Szczotkowanie ciała na sucho. Masowanie szczotką na sucho jest zdecydowanie bardziej bolesne i trudniejsze do wykonania, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia z tego typu masażem. Dość ostre włosie szczotki do ciała może podrapać i podrażnić wrażliwą skórę, szczególnie jeśli nie mamy jeszcze wprawy w szczotkowaniu i np. dociśniemy szczotkę zbyt mocno do ciała. Nie mniej jednak szczotkowanie na sucho jest efektywniejsze, lepiej pobudza krążenie i złuszcza martwy naskórek.
  • Szczotkowanie ciała na mokro. Dla tych, którzy nie są w stanie wytrzymać szczotkowania na sucho, alternatywą jest szczotkowania ciała na mokro. Można wykorzystać do tego np. olejki, które dodatkowo odżywią i wygładzą skórę. Szczotkowanie na mokro jest łatwiejsze, bo szczotka ma lepszy poślizg i dużo delikatniejsze dla skóry, ale ma też przy tym nieco słabsze działanie i na efekty trzeba czekać znacznie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *