Tonik do twarzy. Czemu warto stosować i jak wybrać najlepszy?

Napisany w Kosmetyki przez Katarzyna. B

W pielęgnacji twarzy każda z nas zapewne używa toniku. To bardzo przydatny i potrzebny produkt – w końcu używa się go w bardzo ważnych i konkretnych celach, o których przeczytacie w artykule. Czemu warto stosować i jak wybrać najlepszy tonik do twarzy?

Czym jest tonik do twarzy?

Tonik jest kosmetykiem powstałym na bazie wody, zawierającym roślinne wyciągi, wody kwiatowe, olejki eteryczne, witaminy i minerały. Ma bardzo różne działanie i może być stosowany przez osoby z różnymi typami skóry. Jego właściwości to najczęściej: łagodzenie podrażnień, nawilżanie cery, oczyszczanie skóry i normalizowanie.

Najważniejszymi funkcjami toniku do twarzy są:

  • przywracanie skórze odpowiedniego pH, które może zostać naruszone podczas demakijażu;
  • oczyszczanie i odświeżanie, usuwanie resztek makijażu i zanieczyszczeń;
  • delikatny peeling, jeśli nakładamy tonik za pomocą płatka kosmetycznego.

Płyn micelarny i hydrolat vs tonik

Tonik i płyn micelarny to dwa zupełnie inne produkty. Płyn micelarny oczyszcza skórę i jest stosowany do demakijażu. Nie ma działania tonizującego, lecz usuwające zanieczyszczenia. Co więcej płyn micelarny jest polecany konkretnym typom cery, na skórze suchej i wrażliwej może powodować wysuszenie.

Hydrolaty natomiast to wody kwiatowe o genialnych właściwościach pielęgnacyjnych. Jedną z funkcji tych kosmetyków jest tonizowanie twarzy, dlatego z powodzeniem mogą zastąpić toniki.

Jaki tonik wybrać do swojej cery?

Każda skóra wymaga innej pielęgnacji i dlatego ważne jest dopasowanie odpowiedniego toniku do jej potrzeb. Toniki:

  • nawilżające będą najlepsze do skóry suchej i wrażliwej. Powinny zawierać składniki kojące i zatrzymujące wodę w skórze (mocznik, kwas hialuronowy lub panthenol). Wybierz tonik z aloesem lub różany;
  • kojące dobrze się sprawdzą do pielęgnacji cery podrażnionej i naczynkowej. W składzie powinny mieć hibiskus lub tarczycę bajkalską i dodatki wód kwiatowych, np. hydrolat z maku, oczaru lub róży. Ich zadaniem jest zmniejszenie zaczerwienienia skóry i wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych;
  • antybakteryjne do cery tłustej i  mieszanej. Zawierają składniki regulujące sebum i roślinne ekstrakty (naturalne olejki eteryczne, ekstrakt  zielonej herbaty, aloes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *