Ważne pytania o witaminę C – odpowiedzi Cię zaskoczą!

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Witamina C to jedna z najlepszych substancji pielęgnujących, Spectrum jej możliwości jest ogromne i wciąż zaskakuje kosmetologów. Jednocześnie to najbardziej przebadana witamina, a jednak wciąż wokół jej działania krąży wiele pytań. Odpowiadamy na najważniejsze. Uwaga, możesz być zaskoczona!

1. Czy witamina C jest bezpieczna w stosowaniu?

Witamina C jest jednym z bezpieczniejszych kwasów działających rewitalizująco na skórę. Jednak – ponieważ mimo wszystko jest to kwas – warto zwrócić uwagę na jej stężenie w produkcie, zanim go kupimy i nałożymy na skórę. Najlepszym stężeniem witaminy C w kosmetyku jest 1,5% – taka ilość zapewnia doskonałą pielęgnację bez podrażnień. Dzień po dniu skóra pięknie się odnawia.

2. Czy to prawda, że zwalcza trądzik?

Tak. Jak każdy kawas – działa rewitalizująco i odnawia naskórek, a witamina C dodatkowo ma właściwości antyseptyczne. Dlatego jest jedną z lepszych kuracji antytrądzikowych, nie tylko leczy zmiany skórne, ale też zapobiega ich nawrotom oraz pomaga zwalczać potrądzikowe blizny i przebarwienia. Dzień po dniu skóra staje się ładniejsza, zdrowsza i ma jednolity koloryt.

3. Jak mocno witamina C rozjaśnia skórę?

Nie obawiaj się, że witamina C cię nienaturalnie wybieli, nie działa aż tak silnie. Wiele kobiet obawia się, ze stosując kosmetyk z witaminą C nagle ich skóra stanie się nienaturalnie albo nawet nierównomiernie rozjaśniona, ale to niemożliwe. Witamina C delikatnie złuszcza stary naskórek i odnawia skórę, przez co znikają wszelkie plamy pigmentacyjne i blizny po trądziku. Cera staje się rozjaśniona, zrewitalizowana, odświeżona.

4. Co to znaczy, że istnieje stabilna i niestabilna postać witaminy C?

Czysta postać witaminy C (kwas L-askorbinowy) jest nietrwała, czyli bardzo niestabilna: wrażliwa na światło i temperaturę, szybko ulega utlenianiu i zanim dotrze do głębszych warstw skóry, traci swoje właściwości. Ta forma witaminy C działa głównie w naskórku, wiec nie regeneruje i nie odmładza w takim stopniu, jak tego oczekujemy. Jednak nawet w takiej postaci bywa ważna i cenna w pielegnacji – stosuje się ją, by rozświetlić skórę i zapewnić piękny wygląd już po kilku aplikacjach. Kwas L-askorbinowy sprawdza się też doskonale w produktach przeciwsłonecznych, ponieważ wzmacnia ochronę UVA/UVB.

5. Jaką formę witaminy C wybrać?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty w pielęgnacji i czerpać z niej maksimum korzyści, powinnaś wybrać najlepszą, czyli najbardziej stabilną formę witaminy C. Jest nią etylowany kwas askorbinowy (Ethyl Ascorbic Acid). Ta forma witaminy C daje spektakularne efekty w pielęgnacji. Ponadto ma lekką formułę i bez problemu wnika w głąb skóry. Nadaje się ona do pielęgnacji cery w każdym wieku.

6. Czy witamina C nadaje się do każdego rodzaju cery?

Witamina C to jedyna substancja, która jest tak wszechstronna w swoich pielęgnacyjnych właściwościach: nadaje się do pielęgnacji skóry młodej (zaleca się ja już po 20 raku życia), a także dla cery dojrzalej, borykającej się ze zmarszczkami i plamami pigmentacyjnymi lub utratą jędrności. Doskonale sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry: zarówno tłustej, jak i suchej, mieszanej, naczynkowej.

7. Jaki kosmetyk z witaminą C wybrać?

Idealnym rozwiązaniem, które zapewni mocną i kompleksową pielęgnację, jest zakup dobrego serum do twarzy z witaminą C. Tylko w takiej formie witamina będzie miała szansę wniknąć w głębsze partie skóry. Krem działa niestety powierzchownie, wiec znajdująca się w nim witamina C nie ujawni pełni swoich możliwości. Najsilniej i najlepiej działa ona “podana” w formie lekkiego, wnikającego pod skórę serum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *