Różeniec górski – siła antyoksydantów w walce o młodość włosów i skóry

Napisany w Włosy przez Katarzyna. B

Złoty korzeń, korzeń róży, arktyczny korzeń, królewska korona, korzeń Syberii – pod tymi wszystkimi nazwami kryje się roślina o drobnych, żółtych kwiatkach i mięsistych liściach. Rożeniec górski – bo o nim mowa od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Doskonale łagodzi stres i zmęczenie, a także poprawia pamięć i koncentrację. Okazało się, że zawarte w nim związki aktywne mają silne działanie upiększające i odmładzające. Jakie? Dlaczego cały świat nagle zainteresował się górskim, niezbyt urokliwym kwieciem?

herbavit-blog-wpis-06

Różeniec górski – opis i skład

Ojczyzną żółtego „korzenia róży” są zimne obszary okołobiegunowe, a zatem tereny Skandynawii, Syberia, cześć północnych terenów Ameryki. Nazwę zawdzięcza rożeniec swojemu subtelnemu i przyjemnemu zapachowi, który najsilniej jest wyczuwalny po ścięciu i wysuszeniu jego korzenia.

Zdrowotne właściwości rośliny nie są niczym nowym – od wieków wykorzystują ją ludy zamieszkujące północne, podbiegunowe rejony Ziemi. Dawał ukojenie wyczerpanym zimnem i chłodem organizmom, pozytywnie wpływał na procesy myślowe, a dodatkowo – działał jak multiwitaminowa bomba, czyli doskonale uzupełniał dietę.

Rożeniec górski ma bardzo bogaty i nietypowy skład: zawiera ogromną ilość substancji aktywnych biologicznie. Należą do nich: tyrozol, procyjanidyny, salidrozydy, rozawiny, duże ilości flawonoidów, kwasy organiczne, polifenole oraz nieduże ilości garbników, tłuszczów, kumaryn, wosku, cukrów i steryn.

Różeniec górski – właściwości kosmetyczne

Tyrozol oraz procyjanidyny to antyoksydanty o silnym działaniu. Spowalniają procesy starzenia się tkanek, a dodatkowo neutralizują działanie niszczących dla organizmu wolnych rodników. Neutralizują również działanie szkodliwych dla organizmu czynników powodujących starzenie i osłabienie komórek (zanieczyszczenia w powietrzu, zła dieta, tłuszcze trans, niedobór snu, metabolity, niewyspanie, substancje smoliste i kontrowersyjne składniki kosmetyków, leków i używek). Różeniec górski dzięki dużej zawartości tyrozolu oraz procyjanidynów chroni białka strukturalne w naszym organizmie przed uszkodzeniem, dzięki czemu skóra wolniej się starzeje.

Flawonoidy mają wpływ na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, oraz zapobiegają ich rozpadowi. Oznacza to, ze rożeniec górski dba o jędrność i młodość skóry, wzmacnia włosy od samego korzenia (czyli od ich cebulki) i zapobiega ich wypadaniu.

Kwasy organiczne chronią skórę i włosy przed niszczącym działaniem czynników wewnętrznych, zapobiegają utracie nawilżenia i dbają o poprawny przebieg procesów zachodzących w komórkach skóry.

Różeniec górski – zastosowanie kosmetyczne

Korzeń żółtej roślinki to jego najważniejsza cześć – pozyskiwany z niego ekstrakt jest stosowany w kremach do twarzy o działaniu anty-aging, kremach pod oczy oraz szamponach i odżywkach do włosów dojrzałych, o osłabionej odporności, zmęczonych i wypadających.

Dzięki swoim silnie antyoksydacyjnym właściwościom różeniec górski jest niezastąpionym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do „skóry w mieście”. Wymiata wolne rodniki, chroni przed toksynami, zanieczyszczeniami i smogiem.

Przeciwutleniacze pochodzące z korzenia różanecznika doskonale sprawdzają się w kosmetykach do włosów – najlepiej szukać ich nie tylko w odżywkach, ale przede wszystkim w maskach na włosy – działają intensywniej regenerują, ochraniają i wzmacniają włosy.

Różeniec górski pomaga w problemie wypadających włosów, które nie chcą rosnąć. Ekstrakt z rośliny stymuluje wzrost zdrowych pasm i zapobiega ich wypadaniu, przywraca im sprężystość i zapobiega ich puszeniu. Włosy stają się lśniące, mocne i wygładzone, oraz dobrze zdyscyplinowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *