Wakacyjny cel – równomierna opalenizna. Teoretycznie nic trudnego. Przecież wystarczy wyjść na słońce. W praktyce dużo łatwiej o poparzenia, zaczerwienienia i nierównomiernie opaloną skórę. Chcesz wiedzieć, jak opalić się równomiernie?
Opalenizna jest modna, dlatego różnymi sposobami dążymy do tego, żeby nasza skóra miała naturalny, piękny, ciemny odcień. Sposobów na opaleniznę jest wiele – kąpiele słoneczne, opalanie natryskowe, solarium, samoopalacze, rajstopy w sprayu i wiele innych. Tak naprawdę niewiele z nich daje gwarancję naturalnej i równomiernej opalenizny.
Czy opalanie jest bezpieczne?
Opalać można się na dwa sposoby. Bezpiecznie i rozsądnie, żeby uzyskać zdrową opaleniznę i nie podrażnić skóry. Albo bez żadnego planu i wbrew zasadom, czego efektem może być właśnie nierównomierna opalenizna, o której mowa.
W tym drugim przypadku opalanie faktycznie może być niebezpieczne – niezależnie czy mówimy o opalaniu na słońcu, w solarium, czy za pomocą kosmetyków brązujących. Jak zawsze wskazany jest umiar, bo nadmiar promieniowania UV lub chemii z kosmetyków nie jest dobry dla naszej skóry. Nie tylko dlatego, że spalona skóra będzie się łuszczyła, a opalenizna będzie miejscami mocniejsza. Opalanie w nadmiarze przyspiesza również starzenie się skóry.
Jak opalić się równomiernie?
Wszystko zależy od tego, jaką metodę opalania wybierzemy. Zdecydowanie inaczej trzeba będzie się zachować w przypadku kąpieli słonecznych, na solarium i stosując preparaty samoopalające. Równomierna opalenizna niestety nie zrobi się sama, więc warto poznać praktyczne wskazówki, które ułatwią osiągnięcie tego celu.
Jak opalać się na słońcu?
Przed opalaniem warto złuszczyć naskórek. Dobry peeling do ciała powinien załatwić tę sprawę. Chodzi o to, aby opalenizna nie schodziła szybko wraz ze złuszczającym się naskórkiem. Wygładzona, miękka i złuszczona skóra o wiele lepiej i równomierniej się opala. Warto ją także dogłębnie nawilżyć przed wyjściem na plażę, bo wtedy słońce jej nie wysuszy.
Najważniejsza jest jednak ochrona! Nie opalimy skóry równomiernie i bezpiecznie, jeśli będziemy przez parę godzin leżeć na słońcu bez ruchu. Filtr UV jest niezbędny, ponieważ nadmiar promieniowania UV jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Trzeba pamiętać, że filtry UV wcale nie utrudniają opalania się, bo nie blokują wszystkich docierających do naszego organizmu promieni słonecznych. Filtr nie chroni przed opalenizną, ale przed niepożądanymi skutkami opalania np. oparzeniami słonecznymi, na które podatne są zwłaszcza osoby o jasnej karnacji.
Kolejna ważna kwestia to sposób opalania. Równomierna opalenizna jest możliwa do osiągnięcia tylko, jeśli regularnie zmieniamy pozycję. Najlepiej opalać się w ruchu np. grając w piłkę plażową albo surfując. Nigdy nie należy się opalać, leżąc przez wiele godzin w bezruchu. Najlepszy sposób na równomierną opaleniznę to aktywność na świeżym powietrzu.
Nie należy też przesadzać z ilością czasu spędzanego na słońcu. Tak naprawdę lepiej można opalić się w cieniu, bo nawet wówczas do naszej skóry docierają promienie UV. Ich natężenie nie jest tak duże, dzięki czemu skóra powoli się opala i nie podrażnia. Optymalny czas opalania to max. 2-3 godziny dziennie, choć u osób o jasnej karnacji nie zaleca się przebywania na słońcu dłużej niż 30 minut. Opalenizna budowana stopniowo jest trwalsza i ładniejsza.
Jak opalać się w solarium?
Niektórzy od wylegiwania się na słońcu wolą solarium. Na temat tej metody opalania krąży wiele kontrowersyjnych opinii. Faktem jest, że sztuczna opalenizna uzyskana na solarium również jest efektem działania pewnego rodzaju promieniowania UV, przed którym poza solarium staramy się przecież chronić kremami z filtrem.
Przed solarium szczególną troską trzeba objąć twarz, ponieważ to właśnie na niej skóra jest najdelikatniejsza i najbardziej podatna na podrażnienia. Cera powinna być perfekcyjnie nawilżona, a przed samym skorzystaniem z solarium ochroniona odpowiednim kremem ochronnym. Ważne jest również używanie specjalnych gogli, które chronią oczy.
Solarium to dość dobry sposób na równomierną opaleniznę. Jeśli tylko w kabinie jesteśmy rozluźnieni i nie napieramy zbyt mocno na powierzchnię urządzenia, skóra powinna się przyciemnić wszędzie tak samo. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku mniej trwałego opalania natryskowego. Ogólnie sztuczna opalenizna jest bardziej równomierna.
Jak zadbać o skórę po opalaniu?
Niezależnie od tego, czy wybieramy solarium, czy wolimy słońce, opalanie przyspiesza wysuszanie włosów i może powodować podrażnienia. Dlatego również po zejściu ze słońca należy użyć odpowiedniego kremu nawilżające lub olejku, który zatrzyma opaleniznę, zapobiegnie złuszczaniu się skóry, odżywi ją i zapewni optymalny poziom nawodnienia.
Dodaj komentarz