Jaki dezodorant wybrać?

Napisany w Kosmetyki przez Katarzyna. B

Na rynku jest niezliczona ilość dezodorantów i każdy z nich ma inne właściwości. Sprawdź, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. Czy powinnaś stosować roll on, antyperspirant, dezodorant w kremie czy może dezodorant naturalny?

Dezodoranty, antyperspiranty – ich rodzaje i różnorodność

Antyperspirant, dezodorant w kulce, kremowy dezodorant lub dezodorant w sztyfcie – mają one różne formy. Jest ich mnóstwo na rynku kosmetycznym, ale ich cel jest wspólny: zachować suchość i zapach pod skóry w każdego dnia i w każdej sytuacji. Każdy z nich działa jednak w inny sposób i tylko od Ciebie zależy, którą metodę ochrony przed nieprzyjemnym zapachem wybierzesz.

Tak działa Twój dezodorant

Głównym celem dezodorantu jest utrzymanie suchości pod pachami, poprzez zahamowanie produkcji potu i neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

Warto jednak wiedzieć, że sam pot nie ma nieprzyjemnego zapachu. Wszystko zmienia się, gdy pot wchodzi w kontakt z naturalnymi bakteriami, które znajdują się na skórze.

Zapach można neutralizować, stosując dezodorant. Różne rodzaje dezodorantów zapobiegają temu na różne sposoby. Dezodoranty można z grubsza podzielić na następujące trzy kategorie:

Tradycyjny dezodorant

Najczęściej jest wydany w kulce (tzw. roll-on). Taki dezodorant neutralizuje nieprzyjemny zapach, hamując rozwój bakterii. Odbywa się to za pomocą składników bakteriostatycznych, np. trikslosanu, etanolu, chlorheksydyny, soli cynku

Antyperspirant

Tego typu dezodorant zarówno neutralizuje zapachy, jak i hamuje wytwarzanie potu. Ten rodzaj dezodorantu najczęściej będzie zawierał sole glinu, które były przedmiotem poważnych debat – obawiano się, że związki glinu i aluminium mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Jednak nie zostało to udowodnione. Składnikami aktywnymi antyperspirantów są zawsze związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (np. Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly).

Naturalny dezodorant

W obawie przed szkodliwym działaniem antyperspirantów coraz więcej osób odchodzi od kosmetyków zawierających aluminium. Wiele osób woli używać naturalnych dezodorantów w kremie, które utrzymują suche pachy przy użyciu organicznych i naturalnych składników.
To dobra alternatywa dla antyperspirantów, choć trzeba mieć świadomość, że naturalne dezodoranty nie są tak skuteczne.
Przed wyborem dezodorantu należy zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze: czy naturalne składniki, czy to, że dezodorant jest bardzo skuteczny.