Konsultacja trychologiczna. Kiedy udać się do trychologa?

Napisany w Włosy przez Katarzyna. B

Masz łupież, problem z przetłuszczaniem się włosów albo łysieniem? Czas wybrać się do trychologa. Czym zajmuje się „lekarz od włosów”? Kiedy wskazana jest konsultacja trychologiczna? Dowiedz się więcej na ten temat.

Magnifying-glass-and-hair-

O trychologii zrobiło się głośno, kiedy na poważnie zainteresowaliśmy się tym, jak dbać o włosy. Wizyta u trychologa okazała się najlepszym wyjściem z kłopotliwej sytuacji, kiedy nie znamy przyczyny problemów z włosami i nie chcemy jej zgadywać. Tak, jak u dermatologa warto szukać pomocy przy problemach skórnych, tak wizyta u trychologa zalecana jest przy kłopotach z włosami. To specjalista, który pomoże lepiej zrozumieć potrzeby naszych włosów.

Kim jest trycholog?

Trychologa nazywa się „lekarzem od włosów”, choć z medycyną ma niewiele wspólnego. To specjalista w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów z włosami oraz skórą głowy, ponieważ często to kondycja skalpu przekłada się na stan włosów.

Trychologia jest dziedziną na pograniczu dermatologii, kosmetologii i fryzjerstwa. Dzieli się ją na dwie podstawowe grupy, z który każda zajmuje się nieco innymi metodami diagnozowania i rozwiązywania problemów z włosami i skórą głowy.

  • Trychologia medyczna – profesjonalne diagnozowanie i leczenie z użyciem środków medycznych i zabiegów chirurgicznych np. przeszczepu włosów.
  • Trychologia kosmetyczna – określanie problemów i wykorzystywanie do ich rozwiązania zabiegów kosmetycznych np. mezoterapii, rytuałów oczyszczających.

Czym zajmuje się trycholog?

Przeprowadza wywiad dotyczących tego, jak dbamy o włosy tzn. jaki jest nasz styl życia, jakich kosmetyków używamy, jakie zabiegi pielęgnacyjne stosujemy, czy nie obciążamy włosów np. podczas codziennej stylizacji, czy nie cierpimy na jakieś choroby. Określa przyczyny pogorszenia się stanu włosów, a następnie dopasowuje odpowiednie kuracje lub specjalistyczne zabiegi, które można wykonać w gabinecie trychologicznym lub dobrym salonie fryzjerskim.

Kiedy udać się do trychologa?

Konsultacja trychologiczna wskazana jest zawsze wtedy, gdy mamy jakiś problem z włosami i nie potrafimy sobie z nim poradzić standardowymi sposobami np. kosmetykami. Warto udać się na wizytę do trychologa, gdy:

  • tracimy bardzo dużo włosów, łysiejemy,
  • mamy łupież, który regularnie nawraca,
  • nasze włosy są mocno zniszczone i bardzo suche,
  • chcemy przyspieszyć wzrost włosów i nie wiemy jak,
  • nasze włosy się bardzo szybko przetłuszczają,
  • skóra głowy swędzi, piecze i łuszczy się,
  • nasze włosy widocznie się przerzedziły.

Warto udać się do trychologa, kiedy chcemy dobrać odpowiednią pielęgnacji i nie mamy pewności co do tego, jaki mamy typ włosów. Za pomocą profesjonalnych narzędzi trycholog będzie w stanie precyzyjnie określić porowatość włosów, kondycję cebulek oraz stan łodygi każdego włosa.

Nie ma jasno określonej sytuacji, kiedy trzeba udać się do trychologa. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb. Niektórzy wolą rozwiązywać problemy swoimi sposobami, podczas gdy inni wybiorą się na wizytę z ciekawości, aby dowiedzieć się czegoś o swoich włosach.

Pierwsza wizyta u trychologa

Konsultacja trychologiczna to wizyta, którą można porównać po części do wizyty lekarskiej i tej u fryzjera. Z jednej strony specjalista zajmuje się naszymi włosami, ale z drugiej strony przeprowadza gruntowne badanie stanu skóry głowy i włosów.

Warto odpowiednio przygotować się do swojej pierwszej wizyty u trychologa. Dzień przed wizytą nie należy myć włosów, aby trycholog mógł ocenić, jak pracują nasze gruczoły łojowe. Przed konsultacją z trychologiem nie należy też stosować środków do stylizacji i farbować włosów, ponieważ różnego rodzaju środki chemiczne mogą zaburzać wyniki badań. Co jeszcze się przyda? Trycholog może zlecić specjalne badania np. morfologię, hormonalne lub tarczycowe. Jeśli mamy aktualne badania ogólne z krwi to dobrze mieć je ze sobą, bo może się okazać, że np. wypadanie włosów to efekt niedoboru jakichś witamin lub składników mineralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *