Sposoby na suchą skórę -jak pielęgnować i jak zapobiegać przesuszeniu naskórka?

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Swędzi, szczypie, piecze, powoduje dyskomfort i często się podrażnia… w dodatku nieładnie wygląda. I dużo szybciej się starzeje… mowa o suchej skórze.
Czasami sucha skóra jest po prostu stałą cechą naszej cery, ale bywa, że nawet tłusta lub mieszana skóra zaczyna się zmieniać i przesuszać (to bardzo częsta sytuacja po lecie, kiedy kąpiele słoneczne i wielogodzinne opalanie prowadzi do zmian hydro-lipidowych w naskórku). Jak sobie poradzić z suchą skórą? Czy są jakieś skuteczne sposoby pielęgnacji? Co zrobić, aby napoić skórę i przywrócić jej równowagę?

Dlaczego skóra wysycha – przyczyny wysuszania się skóry

Przyczyn przesuszenia skóry może być wiele. O jednym już wspomnieliśmy – jest to przesuszenie skóry spowodowane nadmiernym opalaniem. Innymi czynnikami wysuszającymi naskórek są:

  • kosmetyki wysuszające skórę (np. mydła lub zele pod prysznic zawierające parabeny i alkohole);
  • zażywane leki;
  • zbyt mała ilość wody mineralnej wypijanej w ciągu dnia;
  • nieodpowiednia pielęgnacje (nie kremowanie skóry po wyjściu z wanny);
  • stosowanie samoopalaczy o złym składzie;
  • zbyt mało witamin w diecie;
  • twarda woda do mycia;
  • suche powietrze z grzejników;
  • zmiany hormonalne;
  • zaburzenie w pracy gruczołów łojowych;
  • dojrzały wiek;
  • niektóre choroby, np. cukrzyca, tarczyca, łuszczyca, AZS.

Które partie ciała najczęściej i najszybciej się przesuszają?

Wszystkie te, gdzie skóra jest najbardziej „bezbronna”, a zatem nie produkuje tam zbyt wiele (lub w ogóle) sebum. Dlatego często borykamy się z suchą skórą stóp (zwłaszcza piet), obszarami między palcami u stóp, dłońmi, łokciami i kolanami, delikatną skórą twarzy i powiek, a także skórą głowy.

Wiele kobiet narzeka też na szybko przesuszającą się skórę w ciąży – to się zdarza, ponieważ w tym czasie w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian i przeistacza asie cała gospodarka hormonalna, a przy wzmożonym zapotrzebowaniu na witaminy lwią cześć dostaje dziecko. Jeśli zatem nie dostarczamy ich więcej – odbije się to na wyglądzie naszej skóry.

Kolejną mocno przesuszającą się partią ciała jest dekolt. W tym miejscu skóra jest niezwykle delikatna, a często całkiem odkryta i narażona na działanie czynników zewnętrznych – dlatego często ulega poparzeniom, odwodnieniu, traci elastyczność i wysycha – na dekolcie bardzo często pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Sucha skóra może być objawem wielu chorób

W wielu wypadkach sucha skóra może sygnalizować chorobowe, niekorzystne zmiany w naszym organizmie. Pękające mocno przesuszone pięty to częste powikłanie towarzyszące cukrzycy (tzw zespół stopy cukrzycowej). Sucha skóra może być również objawem schorzeń tarczycy – naskórek chorego może stać się ziemisty, skóra ciemnieje i przesusza się zwłaszcza na kolanach łokciach czy stopach. Taki rodzaj skóry wymaga stałego zmiękczania, złuszczania i nawilżania. Najpowszechniejszą choroba związaną z silnym przesuszeniem skóry jest łuszczyca – najpierw na ciele powstają czerwone plamki (najczęściej w rejonach skłonnych do podrażnień, pozbawionych sebum) – następnie na skórze powstaje zbyt wiele komórek, które nie nadążają się złuszczać

Łuszczyca wymaga leczenia farmakologicznego, a na co dzień można ją nieco łagodzić tłustymi preparatami nawilżającymi, które pomagają zatrzymać wodę w organizmie.

Sucha skóra a odwodnienie organizmu

Przyjmowanie dużej ilości płynów w ciągu dnia jest niezwykle istotne, dla zachowania odpowiedniej gospodarki hydrolipidowej. W przeciwnym razie dochodzi do odwodnienia, a to jest bardzo niekorzystnym i niebezpiecznym dla organizmu stanem chorobowym. Odwodnienie skóry może też być spowodowane gorączką lub silnym upałem. Objawami, które sygnalizują o tym, ze w organizmie zaczyna brakować wody są: wzmożone pragnienie, wysuszenie twarzy oraz ciała, spierzchnięte usta oraz cienie pod oczami oraz ogólne zmęczenie i szarość skóry.

Co na suchą skórę – czyli vademecum pielęgnacji suchej cery

Ponieważ sucha skóra nie tylko wygląda nieestetycznie i powoduje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia a często: pieczenie i swędzenie, a także zaczyna się szybciej starzeć, warto dbać o poziom jej nawilżenia – zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Oto wytyczne, które pomogą zachować zdrowy wygląd suchej skóry:

  • do pielęgnacji twarzy i ciała stosuj hipoalergiczne preparaty, które pomagają zatrzymać wodę w komórkach oraz łagodzą podrażnienia. Wiele z nich delikatnie natłuszcza i ochrania naskórek – po ich nałożeniu na skórze tworzy się mikroskopijna, okluzyjna warstwa zabezpieczająca naskórek przed niszczeniem i podrażnieniem;
  • unikaj wysuszających kosmetyków, czyli tych, które mają w składzie alkohole lub PH niezgodne z pH skóry (np. tradycyjne mydła);
  • aby skóra nie wysychała i nie podrażniała się na słońcu – wybieraj kosmetyki z filtrem UV – im wyższy faktor wybierzesz, tym lepiej ochronisz skórę;
  • sięgnij po naturalne olejki w pielęgnacji skóry – są one źródłem dobrych nasyconych kwasów tłuszczowych, wspomagają poprawne funkcjonowanie komórek, udaremniają rozpad kolagenu i elastyny, łagodzą podrażnienia, zatrzymują wodę w warstwach skóry i wspomagają jej regenerację;
  • pij minimum 1,5 litra wody dziennie;
  • zwracaj uwagę na to, co jesz: Twoja dieta powinna obfitować w owoce i warzywa; skóra lubi w szczególności witaminy A, C, E oraz kwasy tłuszczowe omega, które powinny być ważnym elementem zrównoważonej, świadomej diety;
  • zwracaj uwagę, aby kosmetyki, które kupujesz były wolne od drażniących, wysuszających substancji typu SLS, SLES;
  • kolagen to budulec naszej skóry – jego poziom jest warunkiem zdrowej, zadbanej i gładkiej cery; jest on również wsparciem dla suchej skóry, dlatego warto sięgać po kosmetyki z kolagenem oraz zażywać go w formie suplementacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *