Adaptogeny – to słowo, które brzmi jak z podręcznika do genetyki. Tymczasem oznacza ono po prostu określoną grupę roślin, które pomagają zmniejszyć stres, a w pielęgnacji – przywracają równowagę skórze. Branża kosmetyczna coraz częściej w nie inwestuje, ponieważ działanie adaptogenów na skórę jest rzeczywiście wyjątkowe, a efekty znakomite. Jak działają one w kosmetykach?
Adaptogeny – co to takiego?
Mówiąc najprościej – adaptogeny są to rośliny o wyjątkowych właściwościach. To głównie te, które rosną w niestabilnych uwarunkowaniach klimatycznych i trudnych do zaadaptowania warunkach. Z tego względu, że ich zdolności przystosowawcze są tak szerokie, również ich działanie na organizm wiąże się ze zwiększaniem zdolności adaptacyjnych organizmu w obliczu niekorzystnych warunków środowiskowych.
Najważniejsze adaptogeny kosmetyczne
- Ashwaganda – inaczej: Witania ospała – pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i wspiera procesy regeneracji. Zawiera cenne związki (alkaidy), które doskonale wpływają na stan skóry, włosów czy paznokci.
- Grzyby Reishi – to składnik kosmetyków, który jest stosowany w produktach o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Koi skórę, nawilża i działa detoksykująco na skórę.
- Grzyb Chaga – ważny w kosmetykach do twarzy na dzień; ten składnik zawiera melaninę, dlatego wspiera koloryt skóry, a dodatkowo chroni ją przed promieniowaniem słonecznym. Grzyby chaga to cenne źródło przeciwutleniaczy i flawonoidów.
- Moringa olejodajna – moringa jest popularna w całej Azji jako cenny i wyjątkowy składnik odżywczy. Wysoka zawartość witamin C czyni z moringi silny antyoksydant. Roślina wykorzystywana jako proszek, często jest macerowana w naturalnych olejkach, do których uwalnia swoje właściwości. Moringa spowalnia procesy starzenia, uodparnia na czynniki środowiskowe, a także równoważy sebum.
- Neem – roślinka znana i ceniona w kosmetyce ze względu na silnie regenerujące i kondycjonujące właściwości Sprawnie łagodzi podrażnienia, koi skórę, a ze względu na swoje działanie antybakteryjne jest polecana dla skory trądzikowej i niedoskonałościami.
- Różeniec Górski – to arktyczna roślinka o wielkiej mocy przetrwania. Pomaga zwalczyć nawet poważne problemy skórne, takie jak AZS oraz łuszczyca. wspomaga produkcję kolagenu i elastyny – włókien podporowych odpowiadających za młodą i jędrną cerę.
Jak stosować adaptogeny?
Adaptogeny powszechnie stosuje się zarówno w duecie (suplementacji), jak i w kosmetykach. Popularne są przede wszystkim kremy i sera z adaptogenami, ponieważ właśnie w tych produktach ich działanie jest nasilone. Składniki są też chętnie włączane do codziennej diety, ponieważ dzięki temu co jemy, odmładzamy swój organizm i stajemy się zdrowsi, ale również młodsi. Adaptogeny stały się popularne w diecie, kosmetykach i suplementach diety, a od tysięcy lat stosowane są w tradycjach ajurwedyjskich i medycynie chińskiej. Kosmetyki z adaptogenami są przeznaczone do codziennego stosowania.