Szorstkie i matowe włosy nie wyglądają zdrowo i atrakcyjnie. Lśniące pasma kojarzą się ze zdrowiem i witalnością, dlatego kobietom tak bardzo zależy, aby wzmocnić blask włosów. Tymczasem one… nie chcą lśnić! Wystarczy nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki lub zbyt duża ilość protein, aby stały się matowe i pozbawione blasku. Na szczęście kilka dobrych zmian i domowych sposobów może sprawić, że staną się piękne. Jakich?
Dlaczego moje włosy są matowe?
takie pytanie zadaje sobie mnóstwo kobiet. Utrata blasku włosów najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, złego odżywiania lub sezonowego osłabienia włosów. Zimą pasma są chowane pod czapką, latem wysusza je silne słońce, a my same często stosujemy zbyt ciężkie kosmetyki, które przeciążają włosy i zbyt mocno nadbudowują się na ich powierzchni. Zażywane leki, stres i palenie papierosów również „kradnie” włosom blask i znacznie je osłabia.
Jak nadać włosom połysk? Domowe sposoby na błyszczące włosy
1. Olejowanie włosów – najlepszy sposób na szybkie poprawienie ich wyglądu i kondycji. Naturalne olejki wnikają do wnętrza włosów i naprawiają ich uszkodzoną strukturę, ale jednocześnie osadzają się na każdym włosku tworząc na jego powierzchni mikroskopijną warstwę ochronną, która zapobiega ich niszczeniu a jednocześnie ładnie odbija światło i zapewnia włosom subtelny blask. Olejowanie włosów najlepiej robić na mokre włosy, a przy wyjątkowo osłabionych i matowych pasmach kilka kropli olejku można wcierać w suche już włosy – blask będzie intensywniejszy.
2. Płukanka octowa – pół litra przegotowanej i ostudzonej wody zmieszaj z 2 łyżkami octu jabłkowego. Płukankę wystarczy robić 1-2 razy w tygodniu. Do jej wykonania nadaje się również doskonale ocet z malin – w drogerii można nawet nabyć gotową płukankę malinową przeznaczoną stricte do włosów.
3. Siemię lniane – to doskonałe remedium na matowe i zmęczone włosy. Siemię lniane działa na zasadzie subtelnego, naturalnego laminatu do włosów.
Zalej pół szklanki siemienia lnianego ciepłą, przegotowaną wodą i pozostaw na niedługi czas (tak, aby z nasionek wytrącił się bezbarwny żel). Woda powinna sięgać tylko nieco powyżej poziomu nasion w szklance. Następnie przesącz miksturę i pozyskany żel nałóż na włosy na około 20 minut. Najlepiej zrobić to tuż przed myciem włosów, ponieważ żel z siemienia lnianego należy zmyć delikatnym szamponem.
4. Świeże, zaparzone i ostudzone kwiaty lipy wydzielają delikatny śluz, który doskonale nabłyszcza włosy. Płukankę rozprowadź na włosach po myciu (jako ostatnie płukanie).
5. Żółtko z odrobiną nafty kosmetycznej to dobry sposób na pozbawione blasku włosy – nafta nie ma wartości odżywczych i nie poprawi kondycji włosów, ale zapewni im delikatny blask, ponieważ działa na powierzchni włosa. Nałóż naftę zmieszaną z żółtkiem na włosy i odczekaj około 15-20 minut. Zmyj ją dokładnie szamponem.
Jak nadać włosom połysk – zabiegi w salonie fryzjerskim
1. Zabieg keratynowy na włosy
Keratyna jest naturalnym budulcem włosa. Łuski na jego powierzchni są zbudowane właśnie z warstw keratyny, która je wzmacnia, pogrubia i zabezpiecza przed niszczeniem. Potęguje ona również blask i sprężystość włosów. Zabieg keratynowy jest idealny dla włosów zmęczonych, nadwyrężonych zabiegami fryzjerskimi i osłabionych pasm. Poprawia ich strukture, wzmacnia, nabłyszcza i zabezpiecza włosy.
Zabieg keratynowy na włosy ma 3 fazy:
- najpierw fryzjer myje włosy specjalnym, oczyszczającym szamponem, który dodatkowo otwiera łuski włosa
- następnie na wilgotne włosy nakładana jest keratyna (w postaci specjalnej odżywki). Keratynę należy ogrzać, aby wbudowała się we włosy – w tym celu pasma się suszy aż do całkowitego wyschnięcia. Ciepłe włosy muszą chwile ostygnąć
- ostatni etap to spłukiwanie resztek keratyny i nałożenie specjalnej maski domykającej łuski włosa
Po keratynowy zabiegu na włosy nie można ich myc przez około 48 godzin.
2. Laminowanie włosów
Jest trwalsze, niż np. popularne wśród blogerek laminowanie włosów w domu za pomocą żelatyny. Fryzjerski, profesjonalny zabieg laminowania włosów trwa około 60 minut, a jego efekty utrzymują się nawet do 3 miesięcy. Do odżywienia włosów używa się specjalnych preparatów o wysokim stężeniu witamin i składników poprawiających wygląd włosa. Fryzjerskie kosmetyki do laminowania włosów zawierają specjalne, nierozpuszczalne w wodzie białka fibrylarne.
Laminowanie włosów – jak często je robić ?
Efekt laminacji włosów dość długo utrzymuje się na pasmach, dlatego nie ma potrzeby zbyt często wzmacniać ich blasku. Laminowanie w domu wystarczy robić raz na 2-3 tygodnie, a u fryzjera – raz na 2-3 miesiące. Częste nakładanie substancji nabłyszczających włosy może je bowiem przeproteinować – wówczas uzyskamy odwrotny do zamierzonego efekt.
Jedynym wyjątkiem w tej kwestii jest olejowanie włosów, które można wykonywać nawet kilka razy w tygodniu.
Dodaj komentarz