Olejek lawendowy jest pozyskiwany z lawendy, która słynie ze swoich dobroczynnych właściwości. Jaki skład ma olejek lawendowy i jakie jest jego zastosowanie kosmetyczne? Oto przepisy na olejek lawendowy i kosmetyki na jego bazie.
Olejek lawendowy – skład
O właściwościach kosmetycznych olejku lawendowego decyduje jego bogaty skład. Olejek lawendowy zawiera:
- linalol – nadaje lawendzie jej charakterystyczny zapach;
- kumarynę – która działa przeciwskurczowo i przeciwobrzękowo oraz rozszerza naczynia krwionośne;
- flawonoidy, fitosterole i garbniki – mają działanie antyoksydacyjne,
- octan linalolu;
- lawendulol;
- ocymeny.
Olejek lawendowy – zastosowanie
Olejek lawendowy i pielęgnacja twarzy
Dzięki temu, że olejek lawendowy zawiera antyoksydanty, działa na skórę ochronnie i przeciwstarzeniowo. Z tego powodu lawenda jest popularnym składnikiem preparatów przeznaczonych dla skóry dojrzałej. Olejek lawendowy ma właściwości antyoksydacyjne porównywalne do witaminy C.
Ponadto olejek lawendowy działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Zwalcza trądzik, ponieważ wpływa na regulację produkcji sebum poprzez zwężanie ujść gruczołów łojowych. Co więcej, olejek lawendowy wspomaga leczenie łuszczycy, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń słonecznych oraz redukuje obrzęki.
Olejek lawendowy można aplikować bezpośrednio na skórę, ale częste i intensywne stosowanie nierozcieńczonej substancji może wywoływać podrażnienia. Z tego powodu najlepiej dodać kilka kropel olejku do toniku lub kremu – wtedy nie będzie potrzeby zmywać go z twarzy.
Olejek lawendowy i pielęgnacja ciała
Olejek lawendowy pobudza krążenie krwi i limfy, a tym samym wspomaga walkę z cellulitem. Jego działanie przeciwgrzybicze i zapobiegające poceniu czyni z niego skuteczny środek na stopy. Aby zastosować go do pielęgnacji ciała, należy dodać kilka kropel olejku lawendowego do antycellulitowego balsamu do ciała lub kremu do stóp.
Olejek lawendowy i pielęgnacja włosów
Olejek lawendowy znalazł zastosowanie w pielęgnacji włosów. Pobudzenie krążenia krwi w skórze głowy przyspiesza porost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych oraz działa łagodząco i przeciwzapalnie, olejek lawendowy rozwiązuje problem łupieżu i przetłuszczających się włosów.
Olejek lawendowy jest najskuteczniejszy w postaci wcierki. Tego typu kosmetyki należy wmasowywać w skalp co najmniej godzinę przed myciem włosów.
Olejek lawendowy i aromaterapia
Olejek lawendowy jest wykorzystywany w aromaterapii jako środek relaksujący i uspokajający. Wystarczy dodać kilka kropel do kąpieli, aby złagodzić stres, a nawet stany lękowe i depresję. Olejek lawendowy można podgrzewać w specjalnych kominkach, aby jego zapach unosił się po całym domu. Ponadto inhalacja nim ma działanie nasenne: poprawia jakość snu oraz obniża ciśnienie krwi i tętno.
Olejek eteryczny o małym stężeniu (ok. 1%) jest stosowany do masażu. Dzięki temu, że rozgrzewa, wspomaga leczenie bólów reumatycznych. Ponadto octan linalolu i linalol mają właściwości przeciwbólowe, a nawet znieczulające. Z tego powodu masaż i inhalacja olejkiem lawendowym mogą być wykorzystywane w celu łagodzenia bólów pooperacyjnych. Dobrym sposobem na ból głowy będzie wtarcie kilku kropel olejku w skronie.
Olejek lawendowy – przepisy
Przepis na tonik z lawendy dla cery tłustej i trądzikowej
Aby przygotować tonik z lawendy, wystarczy dolać 0,5 litra gorącej wody do szklanki suszonych kwiatów lawendy lub dwóch szklanek świeżych kwiatów lawendy. Po tym, jak napar wystygnie, odcedzamy kwiaty i przelewamy go do słoika. Aby przedłużyć trwałość toniku, dodajemy do niego łyżkę octu jabłkowego i przechowujemy go w lodówce.
Przepis na olejek lawendowy do kąpieli, masażu i pielęgnacji
Aby sporządzić olejek lawendowy, wkładamy do słoika świeże kwiaty lawendy lub szklankę suszonych kwiatów tej rośliny. Następnie podgrzewamy olej migdałowy i wlewamy go do słoika z lawendą. Kładziemy słoik w zacienionym miejscu na co najmniej miesiąc, a po upływie tego czasu odcedzamy kwiaty i przelewamy olej do ciemnej butelki.
Dodaj komentarz