Nafta kosmetyczna jest jednym z popularniejszych produktów do pielęgnacji włosów. Króluje niezmiennie na sklepowych półkach, a na jej temat powstało już wiele mitów. Zdumiewa to, ze wciąż jest wychwalana jako doskonałe remedium na porost włosów, które regeneruje i wzmacnia nawet mocno osłabione włosy. Czy tak jest naprawdę? Co decyduje o popularności nafty i jak naprawdę działa ona na włosy?
Nafta kosmetyczna
to olej parafinowy, który w nazewnictwie INCI widnieje pod nazwą parafinum liquidum. To substancja pochodzenia chemicznego: otrzymuje się ją z ropy naftowej. Jest mieszanką węglowodorów długołańcuchowych, powstałych w procesie destylacji ropy naftowej. Przez dziesięciolecia używano czystej parafiny do poprawiania wyglądu włosów. Warto wiedzieć,ze parafina bywa również składnikiem kremów do twarzy i doni, balsamów oraz lepkich kosmetyków kolorowych. Jest ona lukratywnym składnikiem kosmetycznym, ponieważ jest po prostu niedroga. Jej użycie w kremie nie zaburza jego składu, choć z drugiej strony nadmierna ilość parafiny działa komedogennie i blokuje ujścia gruczołów łojowych, a to może znacznie rozregulować procesy zachodzące na powierzchni skóry.
Co daje stosowanie nafty kosmetycznej?
Właściwości i działanie nafty nie są zbyt zaawansowane: po nałożeniu na ciało, twarz lub skórę głowy czy tez włosy nie wnika ona w naskórek, ani nie dostaje się do wnętrza pasm. Tworzy na nich natomiast tłustą, wyczuwalną, okluzyjną warstwę i zapobiega utracie cząstek wody z naskórka. Ochrania też naskórek przed toksynami i wszelkimi zanieczyszczeniami powietrza. Dobrze kondycjonuje i natłuszcza skórę oraz włosy, ponieważ jej działanie jest zbliżone nieco do efektu laminacji. Nafta kosmetyczna jest substancją o działaniu antystatycznym i zapobiega elektryzowaniu się włosów.
Nafta kosmetyczna – efekty na włosach
Jak działa nafta kosmetyczna na włosy:
- sprawia że włosy odzyskują elastyczność i blask
- włosy przestają się puszyć
- odzyskują sprężystość i ładny wygląd
- nie plączą się i lepiej układają
- stają się bardziej puszyste i zyskują objętość
Jak NIE działa nafta kosmetyczna na włosy:
Rozwiewamy mity: nafta kosmetyczna nie działa jak odżywka do włosów, nie regeneruje pasm i nie poprawia ich wewnętrznej struktury. Nie oddziałuje też dobrze na cebulki i nie jest w stanie przyspieszyć wzrostu włosów. Bliżej jest jej do silikonowych preparatów termoochronnych, niż do regenerujących kuracji na włosy.
Nafta kosmetyczna – czy ma efekty uboczne?
Niestety tak. Dlatego jest ona dosyć kontrowersyjnym kosmetykiem. Długie i częste stosowanie nafty kosmetycznej sprawia, ze ma ona niestety odwrotne działanie: podrażnia skórę głowy, może powodować wysuszenie i pieczenie skalpu, przesusza włosy i sprawia, ze stają się one kruche i łamliwe. Zbyt duża jaj ilość znacznie przeciąża włosy, a tłustą parafinę dosyć ciężko zmywa się z głowy. Warto też pamiętać, ze efekt zadbanych włosów utrzymuje się tylko do mycia włosów, ponieważ jej działanie upiększające jest powierzchniowe.
Nafta kosmetyczna na włosy – jak często jej używać i w jaki sposób?
Jeśli mimo wszystko chcesz wypróbować na swoich włosach działanie kosmetyczne nafty i nałożyć ją na włosy pamiętaj, że powinno się to robić nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Nafta nie powinna „leżakować” na włosach dłużej niż kwadrans – po tym czasie może zacząć drażnić skórę głowy, dlatego po upływie 15 minut należy ją bezwzględnie zmyć z włosów.
Zamienniki dla nafty kosmetycznej
Jeśli zależy ci na przyspieszeniu wzrostu włosów, zregenerowaniu i wzmocnieniu cebulek oraz nabłyszczeniu i zintensyfikowaniu wyglądu włosów – nie musisz uciekać się do stosowania nafty kosmetycznej. Jedną z lepszych, naturalnych metod regeneracji i upiększania włosów jest ich olejowanie. Naturalne olejki – a najlepiej odpowiednie mieszanki olejków ą w stanie tchnąć nowe życie w nawet wyjątkowo zniszczone włosy i to w niecały miesiąc.
Dodaj komentarz