Odżywki do włosów: rodzaje i właściwości

Napisany w Włosy przez Katarzyna. B

Rynek oferuje wiele rodzajów odżywek do włosów. Większość z nich jest przeznaczona do pielęgnacji określonego typu włosów, ale niektóre mają na celu rozwiązanie konkretnego problemu, na przykład powolnego wzrostu włosów. Poznaj odżywki do włosów, ich rodzaje i właściwości.

Apply-Conditioner-to-Your-Hair-Step-17

Odżywka nawilżająca do włosów

jest przeznaczona do pielęgnacji włosów suchych, dlatego zawiera składniki, które absorbują wilgoć z zewnątrz i zatrzymują ją wewnątrz włosa. Takie działanie wykazuje miód, wyciąg z aloesu, siemię lniane, mocznik i kwas hialuronowy. Producenci wielu odżywek uwzględniają w ich składzie naturalne oleje, które zostawiają na powierzchni włosa filtr zapobiegający utracie wilgoci.

Odżywka do włosów przetłuszczających się

zawiera substancje, które ograniczają produkcję sebum, na przykład pokrzywę, łopian, białą glinkę, miętę, aloes, rozmaryn lub zieloną herbatę. Przetłuszczaniu włosów często towarzyszy łupież, dlatego niektóre odżywki zawierają składniki zwalczające go, między innymi siarkę, mocznik, dziegieć czy kwas salicylowy.

Odżywka do włosów normalnych

zawiera składniki zapobiegające ich wysuszaniu oraz dostarczające im cennych witamin i składników mineralnych. Są to na przykład oleje roślinne, ekstrakty ziołowe czy witaminy A, E i F.

Odżywka do włosów zniszczonych

zawiera substancje o działaniu regenerującym, na przykład olej kokosowy lub arganowy, keratynę, masło shea czy awokado. Profesjonalne odżywki do włosów zniszczonych są skuteczniejsze niż kosmetyki dostępne w drogeriach, dlatego w pierwszej kolejności warto sięgać po te pierwsze.

Odżywka do włosów wspomagająca ich wzrost

zawiera składniki na porost włosów, czyli wyciąg z bursztynu, łopianu, rzepy lub skrzypu polnego, pantenol oraz witaminy A, E, F i H.

Odżywka do włosów kręconych

ma na celu zapobieżenie puszeniu się włosów, poprawienie ich skrętu oraz ułatwienie rozczesywania i stylizowania. Dlatego też odżywki dedykowane kręconym włosom zawierają masło shea, wyciąg z awokado lub ekstrakt z aloesu.

Odżywka do włosów farbowanych

musi zapewnić włosom szczególną ochronę, to znaczy regenerować mikrouszkodzenia powstałe na skutek farbowania i zapobiegać utracie koloru. Godna polecenia odżywka do włosów farbowanych powinna zawierać hydrolizaty protein, glicerynę, pantenol i witaminę E.

Odżywka bez spłukiwania

jest szczególnie polecana do pielęgnacji włosów kręconych, ponieważ zapobiega puszeniu i ułatwia stylizowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *