Pajączki na nogach to popularna nazwa rozszerzonych naczynek krwionośnych. Nie wyglądają najładniej, a co gorsza mogą świadczyć o chorobach. Na szczęście tę przypadłość można wyleczyć przez stosowanie odpowiednich preparatów i poddanie się różnorodnym zabiegom. Która metoda będzie dla ciebie najlepsza?
Naczynka na nogach – rodzaje
Wyróżnia się dwa rodzaje rozszerzonych naczynek na nogach. Pierwszy z nich to tzw. pajączki, czyli teleangiektazje. Są to poszerzone do średnicy około milimetra naczynka włosowate, umiejscowione tuż pod skórą. Przeważnie mają kolor niebieskosiny lub brunatnoczerwony i nie są wyczuwalne pod palcami. Drugi rodzaj to tzw. siateczka podskórna, czyli żyły siatkowate znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, które pod wpływem różnych czynników poszerzają się do około trzech milimetrów. Ich pojawienie się nie jest groźne, ale w przyszłości może skutkować przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych.
Popękane naczynka na nogach – przyczyny powstawania
Na pękanie naczynek na nogach najbardziej narażone są osoby, u których w rodzinach występowały choroby żył i naczynek – są one wtedy osłabione od urodzenia. Na zdolność kurczenia się i rozciągania wpływ ma także gospodarka hormonalna. Z tego powodu na problemy z popękanymi naczynkami na nogach są bardziej narażone kobiety w ciąży, w okresie dojrzewania i przechodzące menopauzę. Innymi przyczynami powstawania są między innymi: otyłość, nadwaga, brak ruchu, ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony i dojrzały wiek.
Jak leczyć pękające naczynka na nogach?
Jest kilka metod leczenia pękających naczynek na nogach. Wybór sposobu i uzyskane efekty zależą od zaawansowania schorzenia. Jednym z częściej stosowanych zabiegów jest skleroterapia. W jego trakcie lekarz wstrzykuje preparaty powodujące zrastanie się naczynek. Jeżeli naczynko jest niewielkie, to wystarczy jedna wizyta u lekarza. W przypadku wielu popękanych naczynek zabieg należy powtarzać.
Innymi sposobami usuwania popękanych naczynek na nogach są skleroterapia piankowa, laser pulsujący i elektrokoagulacja. Pierwszy polega na wstrzykiwaniu do naczynia spienionego środka farmakologicznego. Zamyka on przepływ krwi, dzięki czemu pajączki znikają. Laser pulsujący natomiast jest pochłaniany przez hemoglobinę, a jego działanie polega na niszczeniu ścianek naczynka od środka. Ostatnią metodą leczenia jest elektrokoagulacja, podczas której stosuje się prąd, ścinający białko w ścianach naczyń krwionośnych, później wydalone z organizmu. Aby problem pękających naczynek nie powracał, zaleca się przyjmowanie leków wzmacniających ściany naczyń włosowatych i zmniejszających ich kurczliwość.
Dodaj komentarz