Jak zachować młody wygląd na długo? Sposoby na wiecznie młodą skórę

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Skóra jest wizytówką człowieka ‒ właśnie na jej podstawie szacujemy wiek człowieka. Zmian, które już zaszły, nie sposób usunąć w sposób inny niż chirurgiczny, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby zachować młody wygląd skóry jak najdłużej. Zanim dowiemy się, jak prawidłowo dbać o skórę, zastanowimy się, co wpływa na jej wygląd.

Jakie funkcje pełni skóra?

Zacznijmy od tego, że skóra zajmuje powierzchnię prawie 2 metrów kwadratowych, jej grubość zależy od partii i waha się w granicach 0,5 milimetra do 5 milimetrów oraz składa się z warstwy naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Skóra przede wszystkim chroni narządy wewnętrzne i poszczególne partie ciała przed promieniowaniem UV, drobnoustrojami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, które zagrażają jej zdrowiu i kondycji. Ponadto ma zdolność regulacji ciepła, wzmacnia odporność organizmu, zapewnia mu równowagę wodno-elektrolitową, tłuszczową i witaminową, a jako narząd zmysłów umożliwia odczuwanie zarówno temperatury, jak i na przykład bólu.

Co jeszcze? Funkcja reprezentatywna skóry. Właśnie naszą skórę widzą ludzie, którzy nas poznają, i na jej podstawie wyrabiają sobie pierwszą opinię na nasz temat. Wygląd naszej skóry każe im o nas myśleć jak o osobach zadbanych lub zaniedbanych.

Co wpływa na wygląd skóry?

My sami mamy wpływ na wygląd naszej skóry tylko do pewnego stopnia, ponieważ poza odpowiednią pielęgnacją decydują o nim czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe (stres, używki, klimat i pogoda, dieta i inne).

Jak prawidłowo dbać o skórę?

Za jędrność skóry odpowiadają włókna kolagenowe i elastynowe. Od około 25. roku życia produkcja kolagenu systematycznie spada, co odbija się na wyglądzie skóry, która staje się sucha, cieńsza i mniej elastyczna. W konsekwencji zaczynają na niej powstawać zmarszczki. Procesów starzenia nie sposób uniknąć ani odwrócić, za to można je zahamować. W jaki sposób? Należy chronić ją przed promieniowaniem UV, zapewnić jej pielęgnację antyoksydacyjną i antystarzeniową, wspomagać funkcjonowanie jej płaszcza hydrolipidowego oraz stymulować proces regeneracji naskórka. Jednocześnie musimy uzupełniać niedobory kolagenu, kwasu hialuronowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych, koenzymu Q10, witaminy D3 i pierwiastków śladowych, to znaczy cynku i selenu.

Jak stosować kolagen?

Kolagen, który ma największy wpływ na wygląd skóry, można stosować zewnętrznie ‒ w kosmetykach i wewnętrznie ‒ w formie doustnej. Ponieważ cząsteczki tego białka są zbyt duże, aby mogły przeniknąć przez naskórek i dotrzeć do głębszych warstw skóry, kolagen lepiej stosować wewnętrznie. Przyjmowany postaci napoju przyniesie długotrwałe efekty oraz zaowocuje zmniejszeniem zmarszczek i bruzd, ujędrnieniem skóry i przedłużeniem jej młodego wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *