Jakie przyjmować leki antyhistaminowe na skórne uczulenia?

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Alergia to jedna z najczęściej występujących chorób, dotykająca nawet 40% społeczeństwa. Objawy dla niektórych mogą być na tyle uciążliwe, że rezygnują z codziennego życia i przyjemności. Jest jednak pewien sposób, żeby na co dzień sobie dobrze radzić z alergią. Sprawdź, jakie leki antyhistaminowe możesz przyjmować.

Czy lek antyhistaminowy pomoże na alergie skórne?

Bardzo uciążliwa jest alergia skórna, która objawia się pokrzywką i wysypką, swędzeniem i zaczerwienieniem. Nieleczona prowadzi do przebarwień, które bardzo trudno jest usunąć. Alergia skórna jest wynikiem kontaktu alergenu ze skórą, błonami śluzowymi drogą wziewną lub pokarmową. Czynnikami wywołującymi alergię skórną są: kosmetyki, chemikalia, sierść zwierząt, pokarm, rośliny, biżuteria, leki, odzież.

W zwalczaniu alergii skórnej bardzo ważna jest profilaktyka i zmiana nawyków. Dobrać należy odpowiednie kosmetyki oraz produkty myjące i piorące. Należy również skorygować dietę i wyeliminować inne czynniki drażniące.

Jeżeli profilaktyka nie pomaga, wtedy należy sięgnąć po leki antyhistaminowe. Ich działanie polega na hamowaniu receptorów komórkowych wiążących histaminę. Dzięki temu łagodzenie objawów następuje w bardzo krótkim czasie. Leki antyhistaminowe stosowane są przez osoby cierpiące na AZS, pokrzywki, wysypki; mają także właściwości łagodzące świąd.

Leki antyhistaminowe – rodzaje

Wyróżnia się trzy rodzaje leków antyhistaminowych. Są to:

  • leki przeciwhistaminowe I generacji – powstały jako pierwsze leki na alergię i mimo swojej dużej skuteczności mogą mieć różne skutki uboczne: senność, suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, osłabiony refleks, wzrost masy ciała;
  • leki przeciwhistaminowe II generacji – są nowocześniejsze przez co wywołują mniejsze skutki uboczne. Mają dodatkowe działanie przeciwzapalne i dodatkowe działanie przeciwalergiczne;
  • leki przeciwhistaminowe III generacji – nie wykazują żadnych skutków ubocznych, mają długi okres działania i są pomocne przy leczeniu innych objawów alergii.

Jak dobrać lek antyhistaminowy?

Przy wyborze leku antyhistaminowego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Pod uwagę należy wziąć także stopień nasilenia objawów, mechanizm działania leku, jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Ważne jest także dostosowanie produktu do wieku pacjenta i towarzyszącym chorobom.  Nie wolno zapomnieć również o dostępności leku i o jego cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *