Szkodliwe składniki antyperspirantów i dezodorantów. Czego unikać?

Napisany w Skóra przez Katarzyna. B

Czy antyperspiranty i dezodoranty zawierają substancje, które mogą nam szkodzić? Okazuje się, że dość sporo! Zawarte w nich składniki mogą być dla nas niebezpieczne – podrażniać, a nawet działać rakotwórczo. Warto je poznać, aby móc ich unikać.

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez antyperspirantu lub dezodorantu. Choć są to kosmetyki o zupełnie innym działaniu, oba zapewniają nam długotrwałą świeżość – od rana do wieczora, niezależnie od tego, jak aktywnie spędzamy dzień  Jeśli jednak zawierają nieodpowiednie składniki, mogą podrażniać delikatną skórę pod pachami i przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób (w tym nowotworów). Nie pozostaje nam więc nic innego, jak dowiedzieć się, czego nie powinien zawierać antyperspirant i dezodorant.

Antyperspirant a dezodorant. Czy się różnią?

Zanim jednak do składników przejdziemy, krótkie przypomnienie, czym różnią się dezodoranty od antyperspirantów. Nie wiesz? Koniecznie musisz nadrobić zaległości i dowiedzieć się, czym różnią się oba te kosmetyki, dzięki którym zachowanie świeżości w ciągu dnia jest dużo łatwiejsze.

  • Dezodorant – ma działanie przeciwbakteryjne i maskuje nieprzyjemny zapach.
  • Antyperspirant – działa jak dezodoranty, ale dodatkowo zmniejsza potliwość.

Stosując dezodorant, nadal będziemy się pocić, ale ukryjemy nieprzyjemny zapach. Tylko antyperspirant blokuje działanie gruczołów potowych, dzięki czemu nie tylko nie ma nieprzyjemnego zapachu, ale też potu.

Niezależnie od tego, co wybierzemy, może trafić na szkodliwe składniki antyperspirantów i dezodorantów. Chyba że poznamy je wcześniej i wybierzemy świadomie, kierując się przede wszystkim składem.

Składniki niebezpieczne w antyperspirantach i dezodorantach – lista

1. Glin (aluminium) i jego pochodne

Najwięcej kontrowersji, jeśli chodzi o składniki antyperspirantów i dezodorantów, wzbudza aluminium. Glin to składnik, który zatyka pory w skórze i hamuje naturalne zjawisko pocenia się. To efekt pożądany. Niestety w dłuższej perspektywie może przenikać do organizmu, gromadzić się, przyspieszać rozwój chorób takich jak Alzheimer lub powodować bezpłodność. Coraz więcej badań potwierdza, że to właśnie glin, czyli aluminium, jest powodem wielu problemów zdrowotnych, o których nawet nie myślimy, stosując antyperspiranty.

2. Parabeny, ftalany itp.

O szkodliwości parabenów, ftalanów, PEG-ów i podobnych składników mówi się wiele. Nie tylko w kontekście antyperspirantów i dezodorantów, ale wszystkich kosmetyków do pielęgnacji. Coraz częściej kupujemy więc kosmetyki wolne od parabenów. Czy słusznie? Tak. Parabeny w antyperspirantach i dezodorantach mogą zaburzać pracę gospodarki hormonalnej, a ftalany są szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży, bo zagrażają zdrowiu dziecka.

3. Glikol propylenowy

Choć sam w sobie nie jest to składnik szkodliwy, to zdecydowanie może ułatwiać wchłanianie się innych substancji toksycznych z antyperspirantu lub dezodorantu.

4. Pogromca bakterii, czyli triklosan

Triklosan to bardzo popularna substancja bakteriostatyczna i konserwująca. Wykorzystywany jest nie tylko w dezodorantach i antyperspirantach, ale też w pastach do zębów czy popularnych ostatnio… płynach do dezynfekcji. Niestety również jest to szkodliwy składnik, który może niekorzystnie wpływać na gospodarkę hormonalną, a w niektórych źródła łączy się jego występowanie w kosmetykach z rakiem piersi.

5. Formaldehyd (aldehyd mrówkowy)

Choć częściej spotykany jest w lakierach do paznokci lub do włosów, to można spotkać go też w dezodorantach i antyperspirantach. Jest silnie trującym gazem, który może niekorzystnie wpływać na pracę układu oddechowego. Jest też składnikiem kosmetycznym, który najczęściej wywołuje różnego rodzaju wysypki i reakcje alergiczne np. zapalenie spojówek.

6. Syntetyczne substancje zapachowe

Na koniec listy niebezpiecznych składników w dezodorantach i antyperspirantach trzeba wspomnieć też o substancjach zapachowych. To grupa substancji, które mają za zadanie zapewnić odpowiedni zapach, ale też łatwo wynikają w skórę, są akumulowane w organizmie i mogą nam szkodzić. Większość z nich jest też wpisana na listę potencjalnych alergenów, stąd zawsze są wymieniane na końcu listy składników INCI, nie tylko w dezodorantach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *