Jak stosować hydrolat? Rodzaje i właściwości wody kwiatowej

Napisany w Kosmetyki przez Katarzyna. B

Hydrolat, inaczej woda kwiatowa, to produkt uboczny w produkcji olejku eterycznego. Może być stosowany bezpośrednio na skórę zamiast toniku lub mgiełki do twarzy bądź dodawany do innego kosmetyku. Wybór hydrolatów jest bardzo duży i każdy z nich ma inne działanie. Oto rodzaje i wynikające z nich właściwości wody kwiatowej.

Hydrolat lawendowy

Hydrolat z lawendy może być stosowany przy każdym rodzaju skóry. Ma właściwości łagodzące, antyseptyczne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Stymuluje procesy odbudowy skóry i redukuje obrzęki. Działa na skórę ściągająco i odżywczo, co przekłada się na jej lepsze ukrwienie i zdrowy koloryt. Ponadto wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, a także łagodzi podrażnienia skalpu. Hydrolat lawendowy może być stosowany zamiast płynu tonizującego do podrażnionej skóry, na przykład po opalaniu lub depilacji.

Hydrolat różany

Hydrolat z kwiatów róży, inaczej woda różana, jest przeznaczony do cery tłustej, trądzikowej, dojrzałej, wrażliwej, naczynkowej i suchej. Ma działanie delikatnie nawilżające i ściągające, a także intensywnie wygładzające. Słynie z właściwości antyseptycznych, przeciwzapalnych i zabliźniających. Wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Można go aplikować bezpośrednio na skórę zamiast toniku lub mgiełki bądź jako dodatek do innych kosmetyków. Ponieważ jest niezwykle łagodny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go stosować nawet do oczu w formie okładu; z pewnością przyniesie ulgę i relaks zmęczonej skórze tych okolic.

Hydrolat z kwiatu lipy

Ta wyjątkowo delikatna woda różana jest dedykowana skórze wrażliwej, atopowej, alergicznej, naczynkowej i suchej. Zmniejsza podrażnienia, stany zapalne i zaczerwienienie skóry. Równie dobrze sprawdzi się na podrażnienia po opalaniu i depilacji. Łagodzi obrzęki, pieczenie i swędzenie oraz przyspiesza gojenie. Ponadto pogłębia kolor jasnych włosów, którym nadaje blask.

Hydrolat rumiankowy

Pielęgnuje każdy rodzaj skóry, na którą działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i regenerująco. Szczególnie polecany do cery trądzikowej. Nawilża oraz niweluje zaczerwienienie i łuszczenie skóry. Ze względu na kwaśne pH może podrażniać skórę.

Hydrolat z mięty pieprzowej

Jest dedykowany cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej, ponieważ słynie ze swoich antybakteryjnych właściwości. Wzmacnia barierę tłuszczową skóry i przywraca jej właściwy odczyn, dlatego sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów zwalcza wolne rodniki, zapobiega stanom zapalnym, odbudowuje skórę i stymuluje mikrokrążenie. Z powodzeniem zastąpi tonik do skalpu w przypadku łupieżu i słabych włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *